Mars’ta sıcak su kaynağı bulundu

 

(SonSayfa) Mars’ta sıcak su kaynağı bulundu

Mars’ta yaşamın izini süren bilimadamları, Kızıl Gezegen’in yörüngesinde iki yıldır dolaşan uzay aracı Mars Yörünge Kaşifi’nin gönderdiği son fotoğraflarda iki kurumuş sıcak su kaynağı saptadıklarına inanıyor.

Washington Post gazetesinin haberine göre, ilkel yaşamın ortaya çıkmasını sağlayabilecek koşullara sahip bu iki sıcak su kaynağından şu anda su akmıyor, ancak “kısa zaman” önce (10 milyonlarca yıl) buralarda, sıcak su baloncukları fokurduyordu.

Mars’a yapılacak uçuşlar için uygun iniş yerlerini inceleyen NASA’nın Johnson Uzay Merkezi’nden Carlton Allen, Kızıl Gezegen’de ilk kez Dünya’daki su kaynaklarına şekilleri ve ayrıntılarıyla benzer oluşumlar tespit ettiklerini belirtti.

Allen, bu bulguların Mars yüzeyindeki su hikayesini tamamen farklı bağlama yerleştirdiğini kaydetti.

Allen ve meslektaşı Dorothy Oehler’in, fotoğraflarda “tepecik” olarak adlandırdıkları bu şekillerin Dünya’daki 50 bin sıcak su kaynağı gibi Mars’ta da yaygın olabileceğini belirterek, bundan böyle Mars’ta bu şekillerin aranmasına ayrı bir önem vereceklerini ifade etti.

Geçmişte bir petrol şirketinde jeolog olarak çalışan Oehler ve Allen, iki oval biçimli tepeciğin, Mars’ın ekvatorunda, 2 ile 4 milyar yaşındaki Vernal kraterinde yer aldığını belirterek, bunların yaklaşık 25 metre yüksekliğinde, 200 metre genişliğinde ve bunun iki veya üç katı uzunluğunda olduğunu kaydetti.

Reklamlar

One thought on “Mars’ta sıcak su kaynağı bulundu

Add yours

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: