Bilim ve Din – Toprak Erdem

Mevcut duyu ve organlarımızla Allah’ı göremiyoruz, ancak Allah yarattıkları ile bize varlığını bildiriyor. İşte burada akıl devreye giriyor.

Yani inanma körü körüne bağlanmak değildir. Eğer körü körüne bağlanmak olsa idi, inançlar yüzyıllar boyu devam etmezdi.

Aslında bilim ile dinin sağlamasını yapmak çok basit. Dünyada sebepsiz olan hiçbirşey yok, rüzgar esmezse yaprak kımıldamıyor, fabrikalarda üretim yapılmazsa arabalar ortaya çıkmıyor. Birisi çıkıp şu şey durup dururken patladıda hayat ortaya çıktı derse bende, patlayan şey nereden oldu diye sorarım, bu mevzu matematik dili ile n üzeri n’e kadar seri olarak devam eder, ama yine sonuç olması için başlangıcın olması gerektiğine gelip dayanır.

Böylelikle Allah’ta aklımıza yaratılışın ve dinin delillerini sunuyor ,bize düşünmemiz gerektiğini hatırlatıyor.

Aslında bilim bir nevi kaybolanı bulmakla uğraşıyor. Çünkü yerçekimi kanunu koyan, oksijene yakıcı özelliğini veren, demirin ilk halini oluşturan vs. bilim değildir. Bu kurallar Allah tarafından koyulmuştur.

Bilim varolan fakat, gizlenmiş şeyleri günyüzüne çıkarmaktadır.

Fakat bilimi nedense, sürekli bir dinmiş gibi ortaya atıyorlar.

Ben sadece İslam’dan bahsediyorum, diğer bir çok din bilimi baskı altına almaya çalışmıştır.

Ama İslam sürekli insanı araştırmaya teşvik etmik, ilim öğrenmenin kadın-erkek herkese farz olduğunu belirtmiştir.

Kimileri bilim ile Allah’tan uzaklaştığını söylerken ,ben de okuduğum her bilimsel makale, gördüğüm her yeni buluşta imanımın daha kuvvetlendiğine şahit oluyorum.
Fayda verdiğim her bilimsel çalışmada kendimi daha fazla İslam’a hizmet etmiş, inancımı daha pekiştirmiş oluyorum.

Mesela Allah’ın varlığını kanıtlayamamaktan bahsedenler var, belki de Allah bize ahirette 5 duyumuzun üzerinde, onu tanıma ve anlama kabiliyetine sahip duyular verecektir. Bugün ki kısıtlı duyular üzerinden bu mevzuyu kestirip atmanın, doğru olduğunu düşünmüyorum. En doğrusunu Allah bilir.

Bilim ise bu noktada kesin bir yardımcı değildir, bilimin henüz dünya üzerinde kanıtlayamadığı, cevabının veremediği birçok soru var.
Bilim sürekli değişmekte ve yenilenmektedir. Artık Newton mekaniğinin cevap veremediği konular var.Onun yerine tamamen farklı kuralları olan Quantum Mekaniği üzerinde çalışmalar devam etmektedir.

Atom kuramı geçen yüzyıl içinde kaç farklı görüşle karşı karşıya kalmıştır.Bugün doğru denilen bazı kurallar yarın değişebilir.

Bilim yeniliğe ve değişime açık bir şekilde ilerliyor, ve bir gün geldiği son noktada, insanlara Allah’ın varlığını kesin kanıtlarsa bu kadar söylem, bu kadar uğraş nereye gidecek kime fayda sağlayacak.

Bir de olaya karşı pencereden bakarsak, bence birileri bilimi kullanıyor gibi. (Hep din kullanılacak değil ya)

Bilim bilim içinmidir????
Tabiki hayır

Bugün “bilim, bilim içindir” anlayışıyla yapılan bütün çalışmalar ahlaktan da yoksun olduğu için insanlığı tehdit etmektedir. Nükleer enerjiyi kullanmak elbette güzel bir şeydir ama bugünün “ahlaksız bilim anlayışı” yüzüden dünyayı tamamıyla yok edecek kadar nükleer silahlar üretilmiştir, üretilmektedir.

Dinden kendini soyutlamış bir bilim anlayışı aynı zamanda ahlaktan da soyutlamıştır. Böyle bir bilim anlayışının sonuçlarını bugün dünyanın her yerinde görmekteyiz. Ozon tabakasını delen, Afrika’yı çölleştiren, Çernobil çocuklarını yaratan bilim, ateist bilimdir.!

Vicdan’dan bağımsız bir düşünüş her türlü kötülüğün kaynağıdır. Kalbiyle akleden insanların iyi işler yapacağını, vicdandan yoksun düşünmenin bir mihenk taşının olmayacağı için her türlü olumsuzluğu da beraberinde getireceğini düşünüyorum.

Toprak Erdem

Reklamlar

4 thoughts on “Bilim ve Din – Toprak Erdem

Add yours

 1. Sayın Toprakerdem;
  Merhabalar…

  Bilim ve din…

  Bilim ; din ve ahlak bu bağlamda net ve kısa cümlelerle anlaşılabilir ifadelerle kaleme alınmış yazınız için sizi tebrik ederim…….

  Allah aklımzı ve hayal dünyamızı olamıyacak hiçbirşeyi düşünmeyecek, olabilecek herşeyi de düşünebilecek bir şekilde yaratmış….Ahlak ve vicdanla birlikte…
  Bunu çok güzel anlatmışsınız…

 2. Bizim için olay çok bellidir.Bizler bilimi İslam’ın karşısında algılamıyoruz.Fakat bir kısım art niyetliler bir zaman Hristiyanlığa rakip olan bilimi İslam’ında karşısındaymış gibi göstermeye çalışıyorlar.Bu adamlar bilimi ateizme alet edebilen kişiler olabilir.
  Yazınız için teşekkür ederim..

 3. Selamun aleykum sayin hocam,
  Yazdiginiz yazilar sanki nefsime sesleniyor gibi. ve benim gibilerin daha cok oldugundan eminim.Yazi uyandirici belki de kurtulusa sebep olabilecek Allahin izniyle.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: