Milli Piyango, İddaa vs. “şans” oyunlarının getirdikleri, götürdükleri…

Son günlerde “şans” oyunlarının dindeki yeri tartışılmakta, kimi cenahça “dinen haram olduğu” , kimilerince de “bunun kumar olmadığı, kimsenin yuvasını batırmadığı, hatta toplanan paralarla ilgili idarenin okul vs. hayır işleri yaptığı” söylenmektedir.

Kanımca, bu meselenin en zararlı yönü insanların hayatı algılamasında “şans – tesadüf” gibi kavramlara inanmalarını pekiştirmesidir.

Kazananların çoğu, “şansım yaver gitti” diyecek, kaybedenlerin çoğu da “şansım yok” diyecektir.

Halbuki hayatta tesadüfe yer ve imkan tanımak Allah’ın alemler üzerindeki mutlak kontrolünü / gözeticiliğini inkar etmek demektir.

İşin nasıl gerçekleştiği hususundaki tartışma ayrı bir konu olmakla birlikte, Yunus’un kura meselesi de işin şansa değil, takdire bağlı olduğunu göstermektedir.

Rızkın dağıtım ve takdiri de Allah’a aittir. Şanş veya tesadüf gibi kavramlar rızkın dağıtımında etkin değildir. Bu türlü yaklaşımlar, rızkın talep edilebileceği örnek yahut uygun yollar da değildir.

Milli Piyango idaresinin elde ettiği gelirle yaptığı güzel işler de gözden kaçırılmamalı. Sonuç olarak , birilerinin bu türlü etkinlikler sebebiyle yuvası batmıyor ama asli görevlerini yerine getirmekte zaafa düşmüş bir devlet şu veya bu şekilde bu işler sayesinde bir kısım hayra vesile oluyor. Hayrı gerçekleştirmeye yarayan bedel de bu çekilişe katılanlardan elde ediliyor.

Bu işe katılanların

ne kadarının böyle bir hayrı doğrudan doğruya niyet ettiği hususu ise tartışmalıdır. Bir nevi, kastedilmeksizin oluşmuş bir hayır diyebiliriz.

[private]

Fakat, her ne kadar bir hayra sebep olunsa da rızkın ne şekilde dağıtıldığı bilincinde ve şans-tesadüf gibi kavramların pekişmesi sebebiyle inançta oluşan hasar elde edilen faydadan daha fazladır.

İnsan psikolojisinin deneysel gözlemlere dayalı tespitlerine göre tutumlar şu şekilde oluşur:

Bilgi / veri , duyguyu, duygular davranışları, davranışlar tutumları oluşturur.

İnsan, tutarlı olmak, tutarlı görünmek eğilimindedir. Bazen, oturaklaşmış bir tutuma dayanmayan hareketler de sergileriz. Bu defa, iş tersine çalışır. Davranışımızı haklı ve tutarlı gösterecek inanışlar geliştiririz. Bunun en yalın ifadesi, “İnandıkları gibi yaşamayanlar, yaşadıkları gibi inanmaya başlarlar” sözünde anlam bulmaktadır.

Bir insan, her ne kadar şans-tesadüf gibi kavramlara inanmıyorum dese de, insanların genel algısında şans veya tesadüf sonucu ortaya çıktığına inanılan bir sonucu umud ederek böyle bir oyuna katılır, bunu sürekli hale getirirse, davranış kendisi ile tutarlı bir inanış doğuracaktır.

Yeterli bir koruma sağlayacak inanışa sahip olmayan insanlarda davranışın oluşturduğu bu inanç arızalı bir derecede görünüm arzedebilir.

Şans ve tesadüfe inanan bir insan başına gelen her musibeti yahut nimeti de şans ve tesadüfe bağlamaya başlayabilir.

Musibetleri şans ve tesadüfe bağlayanlar;

1) Allah’ın mutlak hakimiyetini ve musibetin ezelde bilindiğini inkar etmiş olur. Böylece Kuran’ın buyurduğu hali ile, eline geçenle haksız olarak sevinmiş, elinden çıkan için de gereksiz bir üzüntü duymuş olur.

2) Bu kişiler, musibetleri kendileri dışında bir sebebe bağlayarak hatalarını düzeltme imkanını kaybederler. Şans-tesadüf, diğer insanlar, diğer koşullar hep suçlu ve sorumlu addedilir. Böylelikle, “Sana gelen her musibet, kendi elinin üretip kazandığı şeyler yüzündendir” ve “Siz ilkin kendinizi düzeltmeye bakın. Siz kendiniz doğru yolu bulunca sapanlar size zarar veremez” ayetlerindeki anlamı, çözüm yolunu yakalayamazlar.

Nimetleri şans ve tesadüfe bağlayanlar;

1) Allah’ın mutlak hakimiyetini ve nimetin ezelde bilindiğini inkar etmiş olur. Böylece Kuran’ın buyurduğu hali ile, eline geçenle haksız olarak sevinmiş, elinden çıkan için de gereksiz bir üzüntü duymuş olur.

2) Nimete sebep olanın Allah olduğunu, hayrın O’ndan kaynaklandığını unutur. Böyle kimselerin hakkıyla şükredebilmeleri mümkün değildir. Şükrün ne olduğunu daha doğrusu kuru kuruya “hamdolsun yarabbi, çok şükür” demekten ibaret olmadığını, şükrün; nimeti ihsan edene karşılığını ödemek olduğunu sayın Hakkı Yılmaz’ın İşte Kuran sitesinde ilgili başlıktan okuyabilirsiniz. Nimeti Allah’tan görmeyenler dolayısı ile bunun karşılığını yanlış yere ödeyeceklerdir.

Bir de; insan olumsuz durumlarda kendini / kendi sorumluluğunu arka plana iterken, olumlu durumlarda kendini / kendi marifetini ön plana çıkarma eğilimindedir. Mesela, sınavda kötü not alan, “Hoca şu notu vermiş” der, iyi not alanda, “Sınavda şu notu aldım” der.

Nimeti, şans-tesadüf gibi kavramlara bağlayanlar, nimeti somut bir şeye bağlamak yolunda iki yol izleyebilirler:

1) Nimeti, öncelikle kendilerinde olan bir marifete, bir hak ediş duygusuna bağlarlar. Bu Kuran’da anlatıldığı şekli ile Karun tarafından izlenen tavırdır. Karun , mülkünü kendi ilmi ile kazandığını iddia etmiş, bu sebeple bundan hak sahiplerine pay vermek zorunluluğunun bulunmadığını söylemiştir. Karun’un hazin sonu ibret olarak Kuran’da anlatılır.

2) Bu kimseler, başka insanları rızık verici olarak görebilirler. Böylece, efendiler, kutsal patronlar ve bunlara mutlak bağımlılık vücut bulur. Böylesi kimseler, mesela hicreti reddederler. Çünkü onlara rızık veren Allah değil, yerel – somut unsurlardır.

Görüldüğü üzere basit bir davranış sıklıkla tekrar edildiğinde kendisine uygun bir inanış doğurur. Bu insanın yaratılış kanununun şaşmaz kurallarından olan “tutarlı görünmek” ilkesinin yol açabileceği olumsuz bir sonuçtur.

Müminler için esas olan, bütüm mevcudatı sevk ve idare eden, nezdinde bu konu kapsamında, küçük – büyük diye bir ayrım bulunmayan bir Allah’a iman etmek, hayır yapmak dileniyorsa bunu da hayır yapmak kasdı ile icra etmek gerekliliğidir.

Muhabbetlerimle…

Ali Aksoy 01.01.2008

[/private]

Reklamlar

6 thoughts on “Milli Piyango, İddaa vs. “şans” oyunlarının getirdikleri, götürdükleri…

Add yours

 1. Ali Aksoy verdiğiniz bilgiler güzel.insanların şunu bilmelerinde yarar var kumar,şans oyunları gibi şansa bağlı oyunları denemek ayet-i kerimelerle yasaklanmıştır,YANİ HARAMDIR.Dolayısıyla da bunların sonucunda alınan paranın hayır kurumlarına yatırılması da kişiye bir vebalden başka birşey kazandırmaz.

 2. selamunaleyküm ben ilk başlarda şuan yapmış olduğum işin ticaret olduğunu düşünerek işe başladım.
  yaptığın iş nedir diye sorarsanız şans oyunları bayi idim fakat allahıma şükürler olsunki haramı helalı ayıracak kadar dini bilgilere sahip olan biriyim çok güzel bir işim vardı yanımda çalışan biri kanıma girdi ve şans oyunları bayii oldum. ne yazıktırki mis kokan o işyerime ben şans oyununu soktum ve aradan fazla geçmedi sıkı durun kayıplarımı yazıyorum,kıyıda herinsan ölümlük mutlak birşeyler saklar örneğin para altın gibi ilk bir yılda benim kenardaki birikmiş param ve altınlarım vardı yavaş yavaş eriyip gitti sıkıntı çekmeye başladım çünkü kar oranı düşük veya yüksekte olsa insanlara hayal satarak para kasama girmeye başladı ve hayırını göremedim.
  inanın çok maddi sıkıntı yaşadım ben allaha şükür inancı olan biriyim ve erken uyandım işi bıraktım işyerimde değişik isimlerde malzeme satışı yaparken bereketim vardı huzurum vardımaalesef düzenim dağılmadan kendimi toparladım allahıma şükür.
  ey müslüman kardeşler şöyle bir etrafınıza bakınız alkollü içecek satan , alkollü lokanta işleten , alkolü taşıyan kısacası allahın yasak ettiği işleri yapan herkim olursa olsun bakın bakalım taş üstüne taş koyabilmişlermi koyarlar fakat çok kısa ömürlü olur ve o taş yıkılır gider allahım korusun.
  birde oynayan kişilere bakıyorum ne medet bekliyorlar bu şans oyunlarından oyuna para veren o kişiye desenki allah için benim karnım bana yemek söyle karnımı doyurayım desen söylemez veya en fazla dilenci gözü ile bakar sadece 1 ytl verir yollar ama şans oyunlarına en az 1 ytl olup üst sınırları 100.200.500. yrtl gibi rakamları vermekten kaçmaz insanlarımız çok yanlış yoldalar neden uyanmıyorlarki rızkını helal yoldan arayana allah mutlaka kapı açar yeterki haramdan kaçmak içinde olsun ben işyerimi kapatıp şu yalan dünyada huzurlu olup helal kazanç sağlamak için göznuru dökerek şoförlük yapmayı göze aldım allahıma şükürler olsun allah cümlemizi bu yollardan çekip doğru yola girmemizi nasip etsin ama helal ve haramı ayıramayan kardeşlerimizede rabbim en kısa zamanda kurtarsın.yalan dünyada rabbim kimseye muhtaç olmayacak kadar versin yeter. her insan çok zenginliği ve fakirliği kaldıramaz o yüzden oynayanları ve oynatanları rabbim en kısa zamanda kurtarsın benim ekmeğim bu işten ne yapayım demekte yanlış çünkü kazandığın para haram yaptığın iş allahın men ettiği bir iş vücut terlemeden kazanılan her para ve mal haramdır allah birde faizle para verenlerin yardımcısı olsun bazen borcumuz oluyor gününde ödeyemiyoruz sıkıntıdan kemiklerimiz birbirine giriyor acaba kabirdeki sıkıntıyı nasıl göğüsleyeceğiz bu mesajımı okuyan herkesten allah razı olsun haramdan uzak olalım allah helalinden nasip etsin

 3. Selam Mesut
  Kardeş kusura bakma benim de adım Mesut’tur.Yanlış anlaşılmasın,ben Ehli Sünnet Vel Cemaat akidesini kendime yol yapan ve bu yolda yürüyen MESUT’um.

 4. abi ellerine sağlık güzel bri paylaşım olmuş bu konu hakkında ya halkımız bilinçsiz yada biliyor ama işine gelmiyor.bence ikincisi çoğu haram olduğunu biliyor aynı namaz gibi herkes Allah ın emri olduğunu biliyor ama kılmıyor buda öyle Rabbim milletimizi bu tür pisliklerden kurtarsın…

 5. s.a
  Allah’ım ; her kulunun gönlünden gecen arzu ve isteklerini, niyetlerininin senin takdirin doğrultusunda olmasını, saglıklı ve huzurlu bir hayatı olmasını istiyorum .. her zorda olan insanın imdadına cevap ver yarabbim .. sana olan sevgimden beni mahrum bırakma .. ŞÜKÜR ELHAMDULİLLAH

  varsa bi yanlışım affola

  paylaşımlarınız için teşekkür ederım

  saygılar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: