HANİFLER PROTOKOLÜ

HANİFLER PROTOKOLÜ / BEYATI

01 – Allah’tan başka hiçbir ilah tanımamak, Allah’tan başkasını herhangi bir anlamda kutsallaştırmamak. Şirkin açığından da gizlisinden de uzak durmak.

02 – Kuran’a iman etmek, vahye tabi olmak. Kuran’a ve akla aykırı, şüpheli, çelişkili inanışlardan uzak durmak.

03 – Ahiret gününe, ölümden sonra hesaba çekilmeye inanmak.

04 – Hz. Muhammed’e ve ondan önce gönderilen tüm Peygamberlere ve getirdiklerine iman etmek, hiçbir Peygamber’i bir diğerinden ayırd etmeksizin sevmek.

05 – Tüm eylem ve sözlerimizde adaleti gözetmek, kendi aleyhimizde de olsa adaletle muamele etmek, ahitleri yerine getirmek. Her kim için olursa olsun, her tür ve seviyedeki adaletsizliğe karşı çıkmak, direnmek.

06 – Daima hayra ve barışa yönelmek, hayır ve barış yolunda işi ehline teslim ederek, iş yapıp değer üretmeyi, güzel düşünüp güzel davranmayı en büyük ibadet olarak görmek.

07 – Tavır ve sözlerimizde çelişkili tutumlardan uzak durmak, özü – sözü doğru olmak.

08 – Mutlak iyiliğe erişmenin tek yolunun ihtiyaç fazlasından, en sevilen şeylerden harcamak olduğuna inanmak ve bu eylemi her koşul ve şartta ihtiyaç sahipleri için yerine getirmek.

09 – İnsanların inançlarından dolayı onlara baskı yapan[private], onları yurtlarından süren, işkence ve eziyet eden her zorbaya kati olarak ve ebediyen düşmanlık ve kin beslemek.

10 – Allah’ın indirdiğini tüm insanlara ulaştırmak, anlatmak, tebliğe mani olan her engele karşı düşmanlık ve buğz beslemek. Tebliği zaman ve zeminin imkan ve ihtiyaçlarını göz önüne alarak en güzel yolla, Kuran’la yapmak

11 – Allah’ın ihsan ettiği nimete, onu gereği gibi kullanarak şükretmek.

12 – İman edenlerle din muharebesi yapmamış, zorbalara aktif olarak destek vermeyen her insanla iyi ilişkiler kurmak, iman edenleri ise mutlak kardeşlerimiz olarak görmek.

13 – Tebliğ ettiğimiz şeylerde bize biat edenlerle, biat ettikleri iş hususunda hiçbir kınayanın kınamasından korkmadan, yalnız Allah’a güvenip dayanarak çalışmak, müşavere ile iş ve değer üretmek.

14 – Kendi içimizden çıkan idarecilere itaat etmek, doğrularını tasdik etmek, yanlışlarını düzeltmek.

15 – Üstünlüğün herhangi bir şeydeki çoklukta değil, Allah’ın beğeneceği ve destek vereceği bir inançta ortaya çıkacağına inanmak. Allah hakkında asla ümitsizlik beslememek.

16 – Başımıza gelen her musibette önce kendimizi hesaba çekmek, kendimizdeki kusurları arayıp düzeltmeye çalışmak. Allah’ın yazdığından başkasının vukuu bulmayacağına inanarak zorluklara sabır ve tahammül göstermek.

17 – Örfü / güzelliği emretmek, kötülüğe engel olmaya çalışmak.

18 – Sünnetullah kaidelerini araştırmak, araştırılmasına katkı sağlamak, bu yolda her türlü tabu ve tutuculuktan uzak durarak bilimsel verilere değer vermek.

19 – Elde edilen / elimizde bulunan her türlü kolaylaştırıcı hayrı tüm insanlığın hizmetine sunarak, din, dil, ırk, sınıf gibi hiçbir ayrım gözetmeksizin, tüm iş ve söylemimizde bütün insanlar için en hayırlı bir topluluk olmayı hedeflemek.

[/private]

Reklamlar

17 thoughts on “HANİFLER PROTOKOLÜ

Add yours

 1. Yukarıdaki yazılanlar çok anlamlı ve gerçeklerdir safsatan uzak batıl inançtan uzak doğru düşüncelerdir kurtuluşun yalnız ALLAHTA olduğuna anahtarınsa yalnız kitapta olduğununa iman etmek bununla huzuru ve inancı yaşamak çok güzel bende sizlerle iletişim kurmak isterim bana ulaşın lütfen…selam

 2. Selam Kenan;

  Muhakkak ki Kuran, takva sahipleri için bir hidayet rehberidir. İman edenleri, karanlıklardan aydınlıklara çıkarır.

  Bizler, görüşlerimizi http://www.hanifdostlar.net forumunda karşılıklı olarak paylaşan kimseleriz.

  Yine, http://www.kuranmuslumani.com ortak sitemizdir.

  Forumda bir kaç günlük bir yenileme çalışması var. Bu bitince, bizimle burada diyaloğa geçebilirsin.

  Aynı bütün Peygamberlerin yaptığı gibi yalnız vahye tabi olan ve yanlız vahiyle uyaranlara selam !

  Muhabbetlerimle…

 3. Selam admin.Sitenizin okur kardeşlerimiz için eğer izin verirseniz şu siteyi vermek istiyorum.Orada birçok sorunun cevabını rahatlıkla bulacaklar.www.zehirli.org

 4. selam,

  siteniz çok hoş ve faydalı. kuran merkezli din anlayışını duyurmayı hedefleyen yeni ve kardeş bir site yayına başlamıştır. bilgilerinize sunar çalışmalarınızda başarılar dilerim.

  selamlar
  cumhur

 5. Sayin Admin kardesim elinize saglik gercekten duygulandim bunlari böyle protokol haline getirmeniz gercekten cok güzel olmus gerci bir cok Hanif sitesinde olmasina ragmen böyle toplu olmasi cok önemli.Rahmana emanet olun.Selam Allahi birleyenlerin üzerine olsun…..

 6. selam alı abı 18 – Sünnetullah kaidelerini araştırmak, araştırılmasına katkı sağlamak, bu yolda her türlü tabu ve tutuculuktan uzak durarak bilimsel verilere değer vermek.
  kaıdelerınıze sadık kalın lutfen sızın ıcın cok daha degerlı ve faıdelı kılıcaktır selam ve dua ıle hurmetler

 7. selam.
  yukardaki maddelerin içinde (4 madde)sanırım ilahi sünnetullaha uyan bir madde değil,hiç bir şekilde yaratıcının nokta koymadığı bir konuya hiç bir beşer nokta koyamaz,maddenin gözden geçirilmesi tavsiye edilir.

  selam ve dua ile

 8. selam admin.
  yaptığınız düzeltme için biz teşekkür ederiz.

  muhabbetle HAKgelenek.

 9. 02 04 maddelere gereği gibi iman etmediğinize inanıyorum hanif dostlar sitesindek yazılırn bazıları bunu gösteriyor. Allah azze ve celle hepimizi hidayette daim eylesin.

 10. Selam İsmail Hakkı;

  Yazıver o maddelere aykırı yazılarımızı ben de öğreneyim insanlar da öğrensinler.

  Esenlikle…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: