“Adn Cennetleri” ile ilgili ayetler

Allah, mü’min erkeklere ve mü’min kadınlara içinde ebedi kalmak üzere, altından ırmaklar akan cennetler ve Adn cennetlerinde güzel meskenler vaadetmiştir. Allah’tan olan hoşnutluk ise en büyüktür. İşte büyük kurtuluş ve mutluluk budur. (9/72)

Onlar, Adn cennetlerine girerler. Babalarından, eşlerinden ve soylarından ‘salih davranışlarda’ bulunanlar da (Adn cennetlerine girer). Melekler onlara her bir kapıdan girip (şöyle derler:) (13/23)

Adn cennetleri; ona girerler, onun altından ırmaklar akar, içinde onların her diledikleri şey vardır. İşte Allah, takva sahiplerini böyle ödüllendirir. (16/31)

Onlar; altından ırmaklar akan Adn cennetleri onlarındır, orada altın bileziklerle süslenirler, hafif ipekten ve ağır işlenmiş atlastan yeşil elbiseler giyerler ve tahtlar üzerinde kurulup-dayanırlar. (Bu,) Ne güzel sevap ve ne güzel destek. (18/31)

Adn cennetleri (onlarındır) ki, Rahman (olan Allah, onu) kendi kullarına gaybtan vadetmiştir. Şüphesiz O’nun va’di yerine gelecektir. (19/61)

“İçlerinde ebedi kalacakları altından ırmaklar akan Adn cennetleri de (onlarındır). Ve işte bu, arınmış olanın karşılığıdır.” (20/76)

Adn cennetleri (onlarındır); oraya girerler, orada altından bileziklerle ve incilerle süslenirler. Ve orada onların elbiseleri ipek(ten)dir. (35/33)

Adn cennetleri; kapılar onlara açılmıştır. (38/50)

“Rabbimiz, onları Adn cennetlerine sok ki onlara (bunu) va’dettin; babalarından, eşlerinden ve soylarından salih olanları da. Gerçekten Sen, üstün ve güçlü olansın, hüküm ve hikmet sahibisin.” (40/8)

O da sizin günahlarınızı bağışlar, sizi altlarından ırmaklar akan cennetlere ve Adn cennetlerindeki güzel konaklara yerleştirir. İşte ‘büyük mutluluk ve kurtuluş’ budur. (61/12)

Rableri katında onların ödülleri, içinde ebedi kalıcılar olmak üzere altından ırmaklar akan Adn cennetleridir. Allah, onlardan razı olmuştur, kendileri de O’ndan razı (hoşnut, memnun) kalmışlardır. İşte bu, Rabbinden ‘içi titreyerek korku duyan kimse’ içindir. (98/8)

Reklamlar

5 thoughts on ““Adn Cennetleri” ile ilgili ayetler

Add yours

 1. Rableri katında onların ödülleri, içinde ebedi kalıcılar olmak üzere altından ırmaklar akan Adn cennetleridir. Allah, onlardan razı olmuştur, kendileri de O’ndan razı (hoşnut, memnun) kalmışlardır. İşte bu, Rabbinden ‘içi titreyerek korku duyan kimse’ içindir. (98/8)

  Allahü Teala bizleri salih kullarından olmayı eylesin ve hiç bir gözün görmediği, kulağın duymadığı ve insan kalbinden geçmeyen şeyleri hazırladığı cennetlikleri arasına alsın…

 2. selam, kadesim ASUDE hanim,
  Allahü Teala bizleri salih kullarından olmayı eylesin ve hiç bir gözün görmediği, kulağın duymadığı ve insan kalbinden geçmeyen şeyleri hazırladığı cennetlikleri arasına alsın.(siz yazmissiniz)

  Insallah, derim,ama insanlar SALIH kul, olmaya gayret göstermelidir,
  salihati islemeye ve isletmeye vesile olmalidir,her iyi bir ic icin,ve kötülük
  gördükleri zaman, o, seylerden de nasihat/ögüt vererek vazgecmesini önerlmelidir.Iyi bir Insan olmaya gayret etmelidir ve iyi insanlar topluma yetistirmeye vesile olmalidir.Bir birlerini desteklemelidir.Yaptiklari ve ypacaklari islerde “Allah da ben den RAZI”olurmu düsüncelerini ön plana cikarmalidir. Düsüncelerimin katkisi olacaginda, eklemeyi kendime bir borc bildim.
  Eksiklerim varsa,affola.
  EN Dogrusunu RABBIMIZ bilir.
  selametle kaliniz.

 3. Merhabalar, Sayın Muhsin Aydın Bey,

  Ekledikleriniz için teşekkürler…..

  ”Insallah, derim,ama insanlar SALIH kul, olmaya gayret göstermelidir,” dediğiniz gibi zaten her şeyin başı bu…

  Salih kul olmayı başarmak için gayret göstermek ve takva sahibi olmak…

  Yüce Allah bizleri doğru yolu gören gözlerden, doğruluğa ileten arkadaş ve dostlardan, hepsini içine alacak güzel bir kalpten ve iyi düşünen bir akıldan hiçbir zaman mahrum bırakmasın…

  Selam ve saygılarımla,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: