Dinozorlar penguenler gibi nefes alıyormuş

(TeknolojiHaber) İngiltere’de yapılan bir araştırma, “velosiraptor” gibi etobur iki ayaklı dinozorların korkunç şöhretlerini nefes alma biçimlerine borçlu olduklarını ortaya koydu.

Manchester Üniversitesinde fosiller üzerinde yapılan incelemelerde, tüm hayvanlar içinde en etkin solunum sistemine sahip bu yırtıcıların, penguenler gibi modern dalgıç kuşlarla benzerlik gösterdikleri belirlendi

Bu iki ayaklı etoburların (terapod), avlarını yakalamak amacıyla “sprint” görevi için vücutlarını oksijenle doldurduklarını belirten araştırmacılar, bu hayvanların göğüs kafesini aşağı yukarı hareket ettiren ince kemiklerin havalandırdığı hava keselerine sahip olduklarını kaydettiler.

Araştırmanın başında yer alan Dr. Jonathan Codd, modern kuşlardaki bu özellikleri soyları tükenen atalarında bulmanın, bu koşucu dinozorların etkin bir solunum sistemleri bulunduğunu gösterdiğini belirterek, bunun da avlarını kovalarken göreli olarak hızlı koşabilen epey aktif hayvanlar olduğu teorisini güçlendirdiğini kaydetti.

Dr. Codd, “Bu da kuş olmayan dinozorların kuş gibi nefes almalarını kolaylaştıran bir mekanizma sağlıyor ve bu durum uçma evriminin ortaya çıkmasından çok uzun zaman önce meydana geliyor” diye konuştu.

Araştırmacılar, modern kuşların, küçük ve sert bir akciğer ile etrafında dokuz hava kesesinden oluşan epey özel bir solunum sistemine sahip olduklarını anımsatarak, göğüs kemiğinin ve göğüs kafesinin böğürme benzeri hareketinin sistem boyunca havayı hareket ettirdiğini belirttiler.

Bilim insanları, fosilleri incelenen “dövüşçü dinozorların” küçük kemiklerinin, nefes alıp verme sırasında göğüs kafesi ve göğüs kemiklerini kaldıraç gibi hareket ettirdiklerini belirterek, Avustralya’ya özgü devekuşu gibi koşucu kuşların kemiklerinin, uçmak için geniş göğüs kaslarına ihtiyacı olmadığından kısa, uçucu kuşlarda orta ve penguen gibi dalıcı kuşlarda uzun olduğunu ifade ettiler.

Araştırmacılar, dinozorların ve dalgıç kuşların, nefes almalarına yardımcı uzun kaldıraç kollara ihtiyacı bulunduğu sonucuna vardıklarını da belirttiler.
(NTVMSNBC)

Reklamlar

One thought on “Dinozorlar penguenler gibi nefes alıyormuş

Add yours

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: