Orucu Sigarayla Açmayın

(HaberAlemi) Uzmanlar, ramazanda tutulan oruç nedeniyle gün boyu nikotin almayan vücuda, iftarla birlikte üst üste yakılan sigarayla nikotin yüklenmesinin vücutta ‘balyoz’ etkisi yarattığına dikkat çekerek riskleri sıralıyor…

Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dahiliye Klinik Şefi Doç. Dr. Sedat Demir, iftarı sigara ile açan aşırı tiryakilerin bulunduğunu, önemli bölümünün de iftarı açtıktan hemen sonra gün boyu nikotinsiz kalmanın acısını çıkarırcasına üst üste sigara içtiğini kaydederek, “Gün boyu nikotin almayan vücuda yapılan nikotin yüklemesi ‘balyoz’ etkisi meydana getiriyor. Çünkü, gün boyu aç kalan vücutta kan şekeri önemli ölçüde düşüyor, bunun üzerine bir de hızla verilen nikotin ve diğer zararlı maddeler eklenince sert bir cisimle vurulmuş gibi baş dönmesine neden oluyor” dedi.


Orucun sigarayla açılmasının ya da peş peşe sigara yakılmasının ciddi sorunları beraberinde getireceğini anlatan Doç Demir, ”Hiç içmemeleri tercihimiz ama içilecekse iftarın ardından çaydan belirli bir süre sonra kademeli geçişle ilk sigarayı yakmalarını öneriyoruz.” diye konuştu.

Demir, aç karına sigara içmenin ve peş peşe birkaç sigara içmenin ani kalp krizi, hipertansiyon krizlerini, ani nörolojik felçleri getirdiğini, damar yatağını etkilerken sempatik sistemi etkilediğini ve tansiyon yükselmelerine yol açtığını sözlerine ekledi.

Reklamlar

One thought on “Orucu Sigarayla Açmayın

Add yours

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: