Japonlar Ay'a Füze Yolluyor

(HaberAlemi) Füze, “Kaguya” adı verilen gözlem sistemini yörüngeye yerleştirecek. Sistem, 1999 yılında başlatılan “Selene” adlı araştırma programı çerçevesinde geliştirildi.
Japon uzay kurumu yetkilileri, “Kaguya”nın fırlatılışının, Ay’ın keşfi bakımından yepyeni bir çağın başlangıcı olacağını düşünüyor.355 milyon dolarlık programın, 1969’daki Amerikan Apollo programından bu yana en büyük proje olduğu belirtiliyor.

Ay’a ayak basmanın ya da belli noktalara uzay aracı indirmenin, bu gök cisminin tam anlamıyla anlaşılmasına yetmediğini söyleyen Japon uzmanları, uzaktan mercek altına alarak Ay’ın tamamı hakkında çok daha ayrıntılı bilgi edinebileceklerini düşünüyor. Bir yetkili, “Kutuplarda donmuş halde su bulunduğu iddiasını bu yolla doğrulayabileceklerini ya da çürütebileceklerini” belirtti.

Japonlar, insanoğlunun Ay’dan ne şekilde yararlanabileceğinin de bu araştırma sonunda belli olacağına inanıyor.”Kaguya”, bir sonda ile iki gözlem uydusundan oluşuyor. Ay, bir yıl süreyle gözlem altında tutulacak ve uydumuzun haritası çıkarılacak, yüzeyindeki minerallerin dağılımı incelenecek, yeraltı katmanlarının yapısıyla yüzeyin nitelikleri tespit edilecek. Bu süre zarfında Ay’ın manyetik yapısı da incelenecek. “Kaguya”, görevini tamamladıktan sonra Ay’a çarparak “intihar edecek.”

Reklamlar

One thought on “Japonlar Ay'a Füze Yolluyor

Add yours

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: