Haram Aylar ve Nesih – Mustafa İslamoğlu

Muhterem üstadım
Nesh konusundaki yapılan tartışmalar malum ve bu konudaki sizin görüşünüz iki kapağı arasındaki her ne varsa kıyamete kadar geçerlidir ve iki kapağı arasında nesh yoktur .
Benim sorum üstadım haram aylar mevzusu dur içki yasağı vs. tedricilik yasasında izah edilir ama haram aylar la ilgili makul bir izah bulamadım bu konuda sizin yorumunuz ne olur.
Vesselam
Yaratan ve yaşatana emanet olun .rahmetini ve hidayetini üzerinizden/üzerimizden çekip almasın.

13/09/2007
 

Aziz talib-i ilim,

Haram ayların özü, hac güvenliği idi. Belki ta Hz. ibrahim’e kadar gidiyor idi. Belki de Cahiliyye de hac ibadetinin bölge için hayati önemine binaen güvenlik maksadıyla oluşturulmuş bir icma idi. Tevbe suresi ile bu güvenlik İslam cemaati tarafından garantiye alındı. Haram ay uygulaması da kendiliğinden kadük kalmış oldu. Bu konuda maksadına mebni bir okuma yapmak şarttır. Haram aylar kendi başına bir değer değildir. Bu konuya değinen ayetlerin inşai değil ihbari olması, ilave inşai bir hüküm içermemesi bizim için bir ölçü olmalıdır. Kur’an’ın koymadığı bir uygulamayı klasik nesh teorisi kapsamında değerlendirmek doğru değildir. Zorlamadır. Dikkat buyurunuz: Bir hüküm değil, öteden beri var olan ve Kur’an’ın kucağında bulduğu bir uygulamadan söz ediyoruz. Kur’an bu problemi farklı yollarya çözmüştür. Buradan yola çıkarak alacağımız bir ders var mı?

elbette. O da şu. sosyal ihtiyaçlara binaen oluşturulmuş İslam’ın kırmızı çizgilerini çiğnemeyen gelenekler, o ihtiyaç devam ettiği sürece devam edebilir. O geleneğe ihtiyaç kalmamışsa kaldırılabilir. ihtiyaç sonradan hasıl olmuşsa, konabilir. Çıkaracağımız hükümler de bunlardır. ALLAHU ALEM.

Vesselam.

Kaynak: Mustafa İslamoğlu Sitesi

Reklamlar

8 thoughts on “Haram Aylar ve Nesih – Mustafa İslamoğlu

Add yours

 1. Sayın İslamoğlu pek çok hoca efendiden doğru söylemiş. Kur’an’da neshedilmiş ayet yoktur. Benim gerekçcem ise şu. Kur’anı Kerim’de çelişki olmayacağına dair ayet var. Bu sebeple: Eğer neshedilmiş
  bir ayet Kur’anda bulunsaydı .bu, nesheden ayektle çelişirdi.
  Bu kadar acçık ve kesin olduğu halde bir sürü dini denilen kaynakta(Kur’an hariç) birmem şu neshedilkmiş ayet var diye alimlerin itilaflarından bahsedilir. Allah, bizi, İslmı Kur7an’dan öğrenenlerden eylesin.

 2. Haram Aylara gelence: Kur’an’dışındaki kaynaklarda bu konuda bir sürü çelişki bulursunuz.Taberî bir şey söyler,ibni kesir başka birşey söyler, Mücahit ve diğer alimler arasında bir uzlaşma bulamazsınız. Sizi bu ihtilaftan Tabii ki Kur’an kurtarır. Ona bakın. O şunları bildirir: “Gökleri ve yeri yarattığı günde Allah’ın yazısına göre…ayların sayısı on iki olup bunlardan dördü haram aylardır…”(Tevbe-36). Peki bunlar hangileri ve arka arkaya mıdır? Bakalım.”Allah ve Resulünün kendileriyle anlaşma yaptığınızmüşriklere bir ihtarıdır… yeryüzünde dört ay daha dolaşın…Hacc-ı ekber gününde Allah ve Resulünden insanları bir bildiridir…Haram aylar çıkınca müşriklmeri bulduğunuz yerde öldürün…”Tevbe-1,2,3,5) Bu ayetlerin açık ve doğrudan ifadesinden anlaşıldığına göre:Allah ve Resulünün ihtarı Büyük Hac gününden başlamak üzere dört ayı belirtmektedir.Çünkü Haram aylarda savaşma yok ve birtakın yasaklamar daha var. Tam dört ay olduğuna göre arka arkaya dört ay ama ne zaman başlıyor? Hicce nac, Zilhicce ise hac ayı demektir ve Hicri senenin son ayıdır.İslam Tarihine göre Hz. Ebu :Bekir Hacca kafilenin başında zilhicce ayında geldiğine göre zilhiccenin başından Muharrem, Safer,ve Rebiulevvel’in sonuna kadar tam dört ay olur.işte Kur’anın ifaedesine uyan haram aylar bunlardır.En güvenilir Kaynak da Kur’andır.
  Ama, Bizim, Diyanete göne: Zilkade, zilhicce,Muharrem ve tah uzaktaki Recep ayadır.

 3. Recep ayının haram ay olmadığını da nerden çıkarıyorsunuz bu konuda hadisler var.bazı konularda soyledıgınız tutarlı olsun dıye nasıl boyle bır cıkarıma varabılıyorsunuz bunu anlamak gerçekten güç.
  Hz. Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Zaman, dönüp dolaşıp Allah Teala’nın gökleri ve yeri yarattığı günkü (ilk) hey’etine kavuştu. Yıl, oniki aydır. Bunlardan dördü haram (aylar)dır ki, üçü peşpeşe gelir. (Bunlar) Zülka’de, Zülhicce ve Muharrem’dir. (Dördüncüsü ise) Cumâdâ (Cumâde’l-ûlâ ve Cumâde’l-âhire) ile Şa’ban arasındaki Receb-i Mudar’dır.”[1][1] el-Buhârî, “Tefsir”, 9; “Bed’u’l-halk”, 3; Müslim, “Kasâme”, 29; Ebû Dâvûd, “Menâsik”, 67; Ahmed b. Hanbel, “el-Müsned”, V, 37, 73

 4. çok sayın hocam ve arkadaşlar dört haram ay benim ödevim bana yardımcı olurmusunuz dört haram ay tam olarak nedir???
  şimdiden allah razı olsun

 5. Taberî bir şey söyler,ibni kesir başka birşey söyler, Mücahit ve diğer alimler arasında bir uzlaşma bulamazsınız.

  bu cüreti nasıl kendinizde bulursunuz..sizin hocalarınızın söyledikleri doğru,ama diğer alimler dediğinizin söyledikleri yanlış öylemi?asıl çelişki sizlersiniz…siz sadece Kuran diyenlerden siniz heralde..o kadar hadis alimleri yanlış,şimdi ki sizin beğendiğiniz hocalarınız doğru öyle mi??? ne diimm…Allah islah etsin…ayrıca ebru kardeşim,Allah sizden razı olsun…

 6. size Rasulullah’ın sözleri hadisleri hiç tesir etmiyor mu??bilmiyormusunuz,Rasulullah’ı sevmezseniz Allah’ta sizi bizi sevmez…o kadar ayetleri görmüyormusunuz Rasulullah ile ilgili..”de ki,ey habibibm,eğer Allah’ı seviyorsanız,hemen bana tabii olun ki Allah da sizleri sevsin ve bağışlasın.ve Allah çok bağışlayıcı çok acıyıcıdır”(al-i imran 31)

 7. Tevbe 1.2,3,4)’ün ifadesini tekrar okuyun Ebru hanım.. Haram aylar müddetince ki bu dör ay diye ifade ediliyor. Buray göremiyor ve ayeti nazara almıyorsanız. ben ne yapayım?.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: