Fatiha kimlere okunmalı ? Ölülere mi, dirilere mi ? – Mehmet Alagaş

İbretlik bir yazı…

Reklamlar

8 thoughts on “Fatiha kimlere okunmalı ? Ölülere mi, dirilere mi ? – Mehmet Alagaş

Add yours

 1. Bismillahi ve bi hamdihi.
  KURAN OKUMAK İBADETTİR.
  Ancak diriler için ibadetir,ölüler için değil.Ölülere sadece dua edilir.

  Kuranı okuyan ve dinliyen sevap kazanır.o mahale rahmet yağar.

  Kişi ölünce ameli kesilir,üç şey devam eder.
  1-Hayırlı evlat bırakmışsa ona dua eder.
  2-Bir ilmi eser bırakmışsa insanlar faydalandıkça hayrı devam eder.
  3-Sadaka-i cariyesi olan,yol,köprü,çeşme camii,medrese gibi hayratta bulunmuşsa devam eder.
  Ücretsizde olsa kuran okuyup hediye etmek,bidattır,yanlıştır,sevap yerine günah kazanılır.
  Maddi veya manevi fayda sağlamak için okunması ise kesinlikle haramdır.
  selamün aleykum.
  http://mehmetselimpolat.blogcu.com/1498908/

 2. Selam Ali Aksoy

  Senin bazı yazı başlıklarında yorum yazdım;fakat her nedense bilmiyorum ali aksoy,yorumlarımı yayımlamadın.Şayet yorumlarımda haklı olup ta(ki öyledir) bunlar yazı başlıkların için risk oluşturmuşsa batılın yok olması için ve Hak’ın hakkı için bu yorumları yayımlatmalısın.Hak geldi batıl yok olmalıdır.Hem ben yorumlarımda kimseye hakaret edecek şekilde nahoş olan cümleleri asla sarfetmiş değilim.Belki kendini temize çıkartmak için konuyla ilişkisizliğini iddia edebilirsin,ya da yorumlarıma karşılık beni başka başka şekilde yazılarınla küçük düşürebilirsin;ama eğer kimsenin hakkını ihlal etmeyecek yorumlarımı yayımlamasan seni,o küçük aklına uymayan o mübarrek ayetlerden birçoğunu almamakla suçlar gerektiğinde orda burda yayınlarım.Artık ne demek istediğimi anlamışsındır.

 3. Selam Mahmut kardeşim,

  Dilediğini dilediğin yerde yayınlayabilirsin. Hala daha tehdit peşindemisin ? Pekala biliyorsun neden yayınlanmadığını. Zaten yazında da söylemişsin, her konuyu ilgili olduğu başlık altında dile getir lütfen.

  Şu aşağıdaki yayınlanmış yazılarının konu ile doğrudan bir ilgisi var mı?

  http://www.aliaksoy.net/2007/11/21/ayetlerde-alay-etmek-konusu/#comment-2366

  http://www.aliaksoy.net/2007/04/05/kiyamet-alameti-uydurmalari-isalar-mehdiler/#comment-2310

  http://www.aliaksoy.net/2007/03/27/super-bir-mehdi-hayal-ediyorum-bilincim-kapali/#comment-2309

  http://www.aliaksoy.net/2008/01/01/hanifler-protokolu/#comment-2307

  http://www.aliaksoy.net/2007/05/20/kur%e2%80%99an-yetmez-diyen-uydurukcular/#comment-2306

  Bak bu linklerin ilkinde sadece ayetlerden oluşan bir yazının altına Süleyman Ateş hakkında bir yazı yazdın. Sildiğimiz yazıların da bunun kopyası idi.

  Diğer linklerde http://www.zehirli.org adındaki bir sitenin reklamını yapmak istedin. Buna da izin verdik. Biz, fikirlerden korkan, kaçan insanlar değiliz.

  Mahmut kardeşim, sözüm o ki, sen var gücünle sitemizi ziyaret eden insanlar için bildiklerini paylaş. Her meseleyi ilgili başlık altında yaz. Ve kimseye hakaret etmemeye çalış.

  Olurya “küçük akıllı” (!) biri öğüt alır.

  Eğer bizim yazdıklarımızda kendine hakaret edildiğini düşündüğün bir yer olursa bunu da yaz. Yaz ki gereğini yapalım.

  Sen de artık bizim ilmin hiç bir yönünden kaçmadığımız, delillere dayandırılmış, Kuran’a uygun her görüş için aklımızın ve gönlümüzün açık olduğu hususunda kanaat getir.

  Olaki bir söz / bir görüş bizim aklımıza ve gönlümüze kapalı olsun, biz onu da yayınlarız.

  Bu işteki ahlakımız şudur:

  Allah şöyle buyurdu; “Allah şu hakikati – kendisinden başka hiç bir ilah bulunmadığı hakikatini – adaleti ayakta tutarak açıkladı”

  Gerçekten Allah, her iddia sahibinin temel iddialarına Kuran’da yer vermiş ve cevaplamıştır.

  Belki kimisinin iddiası üzerine, Kuran’da “Deki” diye başlayan ayetlerin sayısı ile “Dediler” kelimesini içeren ayetlerin sayısındaki eşitlik bu işin hikmetlerinden birisidir.

  Bu nedenle bizim ne bir iddia ne de bir fikirden korkmamız, bunu saklamamız, dile getirilmesini engellememiz olmaz, olmamalıdır.

  Muhabbetlerimle…

 4. Öyleyse aşağıda vereceğim ayet-i kerimeyi yayımlarsınız değil mi?Görelim kimin “küçük akılı” olup olmadığını.
  “Allah yolunda öldürülenleri sakın ölüler sanma.Bilakis onlar diridirler,Rableri katında,Allah’ın,lütfundan kendilerine verdiği nimetlerin sevincini yaşayarak rızıklandırılmaktadır.Arkalarından kendilerine ulaşamayan(henüz şehit olmamış) kimselere de hiçbir korku olmayacağına ve onların üzülmeyeceklerine sevinirler.”(ALİ İMRAN-169,170)

 5. bugün size dininizi ikmal ettim ve üzerinizdeki nimetimi tamamladım ve din olarak sizin için islamı seçtim (maide3)

  Allah teala islamın tamam lan dığını süylerken bizler hala neden dinde olmayan Allah.ın Resulünün emretmediği bir ameli işliyoruz biz mi dine tabi olcağız dinimi kendimize tabi tutacağız Allah resulü herbid,at,in sapıklık her sapıklığın ateşte olduğunu süylemiyurmu

 6. Bazı kimseler, ölmüş olan birinin amel defteri kapandığına göre, onun için dua etmenin, sadaka vermenin, kurban kesmenin, Fatiha okumanın veya dua etmenin bir faydası olmadığını söylüyorlar. Her gün dinin bir emrini tenkit ederek, sorgulayarak. Müslümanları dinimizden soğutmaya çalışıyorlar. Bir kimse ölünce amel defteri kapanmaz. Yani ona sevap gönderilmezse sevap alamaz. Gönderen olursa alır. Bir hadis-i şerifte buyuruldu ki:

  (Bir mümin vefat edince her ameli kesilir. Yalnız üç amelinin sevabı, amel defterine yazılmaya devam eder. Bunlar, sadaka-i cariyelerinin, faydalı kitaplarının ve salih çocuklarının kendisi için ettikleri dua ve istiğfarların sevaplarıdır.) [Ebuşşeyh]
  Bu hadis-i şerif amel defterinin kapanmadığını gösteriyor. Burada bildirilen üç amel nedir?

  Sadaka-i cariye, devam eden hayır hasenat demektir. Cami, çeşme yol yapmak, ağaç dikmek, mektep yapmak, su kanalları yapmak gibi, insanlara faydası dokunan bütün işlerdir. Bunlar ise sayılamayacak kadar çoktur.

  Faydalı eser bırakmak, dinimize dünyamıza faydalı olan her eser buna dahildir. Fıkıh kitabı, tefsir kitabı, ilmihal kitabı, tıp kitabı, fizik, kimya kitabı faydalı kitaplardandır. Kasetler, Cd’ler, filmler faydalı olmak şartı ile hepsi sadaka-i cariye hükmündedir. Faydalı bir radyo, faydalı televizyon, faydalı gazete, faydalı dergi, faydalı bir internet sitesi gibi her çeşit yayın, sadaka-i cariyeye dahildir.
  Salih çocukların duası ve istiğfarları, birer sadaka-i cariyedir. Yani ana babanın defterine hep sevap yazılmasına sebep olurlar. Çocuklar, ölmüş ana babaları için, kurban keserse, Fatiha okursa, sadaka verirse, yemek yedirirse, yahut dua ederse ana babasının günahları affolur, amel defterlerine sevap yazılır. Mesela İbrahim aleyhisselam (Ey Rabbimiz, [Kıyamette] hesaba çekildiği gün, beni, ana-babamı ve bütün müminleri mağfiret et) diye dua etmiştir. (İbrahim 41)

  Bu âyet-i kerimede bir müminin duası ile diğer müminlerin günahları affediliyor ki, böyle dua edilmesi emredilmiştir. Duanın fazileti hakkındaki hadis-i şeriflerden birkaçı şöyledir:

  (Dirilerin de ölülere hediyesi, onlar için dua ve istiğfar etmektir.) [Deylemi]
  (Defnedilen kardeşiniz, şimdi sorguya çekiliyor, ona dua edin!) [Ebu Dâvud]
  (Cenaze namazında, üç saf cemaat bulunan mümin, Cennete girer.) [Tirmizi]
  Ölü için dua edilir, Kur’an-ı kerim okunur, sadaka verilir. Sadece onlar için namaz kılınmaz ve oruç tutulmaz; fakat bunların sevapları bağışlanır. Tahtavi haşiyesinde buyuruluyor ki:

  (Bir kimsenin, kaza edemediği namazlarının iskâtının yapılması için bütün âlimlerin sözbirliği vardır. Namazın iskâtı olmaz demek çok yanlıştır. Çünkü bu hususta mezheplerin icmaı vardır. [Nesai’deki] hadis-i şerifte (Bir kimse, başkası yerine oruç tutamaz ve namaz kılamaz. Ama onun orucu ve namazı için fakir doyurur) buyuruldu.) [s.356]

  Nimet-i İslam’daki bu hadis-i şerif, Dürer’de de mevcuttur.
  Oruç, sadaka ve diğer ibadetlerin sevabını başkalarına bağışlamak caizdir. (Hidaye)

  Tatarhaniyye fetva kitabında (Sadaka veren kimse, sevabının bütün müminlere verilmesi için niyet ederse, kendi sevabından hiç azalmadan, bütün müminlere de sevabı erişir. Ehl-i sünnet mezhebi böyledir) buyuruldu. (Reddül Muhtar)

  YANİ İLLA FARZ GİBİ OKUNACAK DENMİYOR MÜSLÜMAN KARDEŞİNE İYİLİKTİR TAVSİYE EDİLİYOR BÜYÜTMENİN BİR ANLAMI YOK TABİ SÜNNETHADİS DÜŞMANLARI BUNU BÜYÜTÜYOR KURANI KERİM DİRİYEDE OKUNUR ÖLÜYEDE OKUNUR

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: