En iyi becerimiz hurafe üretmek

LANETLİ KIZ BALONU!

Belge-fotoğraf’a (!) eşlik eden hikâye
Patricia Piccinini’ye ait olan hibrit yaratık heykelinin fotoğrafını internet üzerinden kısa sürede bütün dünyaya yayarak özellikle İslâm coğrafyasında heyecan verici bir efsaneye dönüştüren sahtekârlar, görenlerin tüylerini ürperten bu “belge”ye (!) şöyle bir de arka plan hikâyesi eklemişlerdi:

Ürdünlü yaşlı bir kadın evinde Kur’an-ı Kerim okumaktadır. O sırada, yan odada yüksek volümde müzik dinleyen kızını teybin sesini kısması için uyarır. Ancak genç kız inançsız biridir; annesini bu uyarısından dolayı azarlar ve elindeki Kur’an-ı Kerim’e saygısızca vurur. Fakat, bunu yapar yapmaz bir anda bütün vücudu alevlerle kaplanır ve odanın ortasında cayır cayır yanmaya başlar. Dehşet içindeki anne hemen yakınlardaki bir battaniyeyi kapar ve kızını saran alevleri söndürebilmek amacıyla onu sıkıca sarıp sarmalar. Biraz sonra battaniyeyi açtığında ise fotoğrafta görülen insan-köpek karışımı korkunç yaratıkla karşılaşır. Kız, biraz önceki çirkin hareketi nedeniyle “çarpılmıştır”.

Evde yaşananlar kısa sürede Ürdünlü resmî yetkililerin kulağına gider ve genç kız bilimsel olarak incelenmek üzere Hollanda’daki bir askerî hastaneye nakledilir. İnternette dolaşan görüntü de kızın incelemeler sırasında çekilen gizli fotoğraflarından biridir. Olay, “Kur’an’ın mistik gücü ve yüceliği uluslararası kamuoyu tarafından kabul görmesin” diye aylardır bütün dünyadan saklanmaktadır. Ancak, bu muhteşem “kanıt”, nasıl olduğu anlaşılamayan bir yolla Hollandalı yetkililerden kaçırılarak bizim aşırı ateşli tebliğcilerimizin eline geçmiştir.“Olay heykel”in tasarımcısı Patricia Piccinini:’Fotoğrafı internet sitemden çalmışlar’

Yeni Şafak’ın, ülkesi Avustralya’dan bağlantı kurarak görüşlerine başvurduğu bayan heykeltraş Patricia Piccinini (40), [private] yapıtı üzerine son aylarda internette ortaya çıkan spekülasyonlardan dolayı tek kelimeyle burnundan soluyor. Olaydan ilk kez geçen Ağustos ayında haberdar olduğunu belirten Piccinini, gazetemize şu açıklamayı yaptı:

“Doğrusu, bu yalan karşısında söyleyecek söz bulamıyorum. Ben bir sanatçıyım ve dünyadaki bütün dinlere karşı sonsuz saygım var. Ancak, önceki yıl gerçekleştirdiğim bu çalışmanın fotoğraflarının kişisel internet sitemden çalınarak böylesine abuk subuk bir hikâyeye alet edilmesi karşısında tahmin edemeyeceğiniz kadar çok yıprandım. Sahtekârların kullandıkları fotoğraf, son iki yıldır dünyadaki bazı önemli sergilere katılan “Leather Landscape” (Deri Peyzajı) adlı yapıtımdan alınma bir detaydır. Bu yapıtı, hayâl gücümün ürünü olan, ancak genetik mühendislerinin gelecekte üretmesi olası bazı insan-hayvan karışımı hibrit yaratıkların ve onları ilgiyle izleyen küçük bir oğlan çocuğunun silikondan yapılma heykelleriyle oluşturdum. Beyaz deriden hazırlanmış fütüristik bir dekorun üzerine yayılan sözkonusu heykeller, ilk kez 2003 yılında Venedik Bienali’nde görücüye çıktı ve bir hayli ilgi gördü. O tarihten bu yana da daha bir dizi ülkede sergilendi. Yapıtın hazırlanmasında silikon ve derinin yanısıra tahta, akrilik ve insan saçı kullanıldı.”

HAZRETİ ADEM’İN DEV İSKELETİ YALANI!


Üstte, son aylarda internet sitelerinde “Hz. Adem’in iskeleti” mahreciyle dolaşan etkileyici fotoğraf, aşağıda ise bu montaj görüntünün bilgisayarda üretilmesini sağlayan gerçek fotoğraf görülüyor. Fotoğrafın kaynağı ise Cornell Üniversitesi arkeologlarının 2000 Yılında New York-Hyde Park’ta yaptıkları bir kazı…

BU DA EFSANE CİN YALANI!


Üstte, maket cinin yıllardır internet sitelerinde dolaşan ünlü fotoğrafı, altta ise muhabir tarafından 22 Aralık günü İngiltere’de çekilen son fotoğrafı görülüyor. Yakından bakıldığında da hemen farkedileceği üzere, fotoğrafın internette dolaşan versiyonunda cinin elindeki bıçak bilgisayar programı aracılığıyla silinmiş, inandırıcılığı azaltan bazı gövde ve yüz detayları da daha puslu hale getirilmiş. Elinde bıçak olmamasına karşın, internet fotoğrafındaki varlığın sağ elinin yumruk pozisyonunda kalmış olması ise dikkat çekici. Şakacılar bıçağı daha beter bir mantıksızlığı ortadan kaldırmak için silmiş olmalılar. Öyle ya, böylesine inanılmaz doğaüstü güçlere sahip olan bir varlık, neden kendini savunmak için bıçak kullansın ki?


Kabir Azabı Gören Ceset!


Fotoĝrafta Ommanın devlet hastanesinde ölen 18 yaşlı gencin resmi. Gencin cesedi gömüldükten sonra üç saat sonra babasının talebi üzerine kabirden geri çıkarılmıştı. Hastanede vefat eden genç aynı gün hoca tarafından yıkanmış, cenaze kılınıp defnedilmişti. Görgü tanıkların, akrabaların ve doktorların ifadelerine göre genç siyah saçlı, hiç bir yerinde kırık, dövülme veya işkence yeri olmadıĝı şekilde defnedilldiĝini ifade ediyorlar. Fakat gömüldükten üç saat sonra babası doktorların oĝlunun ölüme sebep olan dianoza şüphe eder ve oĝlunun kabirden çıkartılıp otopsi yapılmasına talep etmişti.

Üç saat önce defnedilen genç çıkarıldıktan sonra, onu gören aile fertleri ve tüm akrabaları şok olmuşlar. Çünkü kabire koydukları genç idi, fakat üç saat sonra önlerinde yatan saçları bem-beyaz olan, sanki çok ihtiyar bir insanın cesedi idi. Saçları beyaz, bütün bedenine inanılmaz seviyede işkence ve azab vermenin izleri bulunuyordu. Ellerin, kolların ve ayakların kemikleri kırık vaziyette. Kaburga kemikleri kırık ve bedenin içeresine inanılmaz bir şiddetle basık durumdaydılar. Bütün bedeni ve yüzü yekpare bir morluk hale gelmişti. Kurtuluşu artık ummayan ve sonsuz acıya mazhar olduĝu açık gözlerinden ve kurumuş kandan gencin inanılmaz bir işkenceye tutulduĝunu gösteriyor.

Ve gerçek :

Yeni bir internet hurafesi daha:

Allah’tan korkmaz, kuldan utanmazlar Allah adına mucize uydurmayı sürdürüyorlar. İşte kabir azabı sonucu tanınmaz hale gelen Ummanlı delikanlı yalanının gerçek yüzü:

Amerikalı maktul, “kabir azabı kurbanı”na nasıl dönüştü(rüldü)?

Şu kadarını söyleyeyim ki yukarıdaki anlatılanların istisnasız hepsi “yalan”…

Fotoğrafların, anlatılan kişiler ve mekanlarla uzaktan yakından hiç bir ilişkisi yok. Propagandacının -ucuz korku filmlerini andıran- iddiasına kaynak teşkil eden ürkütücü fotoğraflara, bundan en az iki yıl kadar önce, dünyaca ünlü şiddet görüntüleri sitesi http://www.rotten.com’da rastlamıştım. Olayın kahramanı durumundaki kişi ise ne aslen Ummanlı, ne Müslüman, ne de esmer olan biriydi. Kırsal bir bölgede cinayete kurban gitmiş olan sarışın ve orta yaşlı bir Amerikalıydı bu…

Birileri bu talihsiz adamı katletmiş, sonra cesedini yarı çıplak bir durumda yakınlardaki ormana atmış ve güvenlik güçleri de cesedi bir kaç hafta sonra bulmuşlardı. Açık hava koşullarında uzunca bir süre kaldığı için de doğal olarak cesette gözle görülür deformasyonlar ve renk değişimleri başlamıştı. Sarışın kişilerin saçlarına bu rengi veren pigmentler, bedenin ölümünden sonra sert güneş ışığı altında yavaş yavaş beyaza dönüşürler. O yüzden, fotoğrafları gördüğümde dikkatimi ilk çeken şey de kurbanın saçlarının sarıdan beyaza çalar bir görünüm alması olmuştu. Ve herşeyden daha önemlisi de, “Babası tarafından hastanede gusül abdesti aldırıldı, sonra da cenaze namazı kıldırılıp toprağa verildi” denilen bu kişi, böyle bir dinî ritüelden sonra herhalde “slip” tarzı bir iç çamaşırı ile gömülmüş olamazdı. Ama bizim Ummanlı Müslüman mevta, her nedense fotoğraflarında beyaz iç çamaşırıyla poz vermekteydi. Sanırım, bütün dikkatlerini “Nasıl daha korkutucu olabiliriz” konusuna verdikleri için, bu ayrıntı öyküyü hazırlayan kişinin gözlerinden kaçmış.

Meçhul propagandacı, uzun uzadıya aktardığı yalanlarına son noktayı ise bir “posta formu” ile koyuyor. Formun başına “Bu yazıyı ve fotoğrafları arkadaşına e-posta ile gönder” yazılmış. Ayrıca, sitenin adını da “God is one” (Allah birdir) koyarak, aklı sıra öyküye evrensel bir nitelik kazandıracak ve bunu uluslararası propagandada kullandıracak bu büyük tebliğ ustamız. Oysa ki fotoğrafların asılları, bu siteyi okuyacak kişi için topu topu bir tuşluk mesafede durmakta. Ama dünya cahillerin gözünde çok büyük ve kaçıp saklanması oldukça kolay bir yer olduğundan, bizim yalancı için de böyle ayrıntıların hiç bir önemi yok. Bir gün birilerinin aynı anda hem kendi sitesini hem de http://www.rotten.com’daki ilgili sayfaları ziyaret edebileceğini ihtimalden bile saymıyor.

Merak edenler için http://www.rotten.com’daki özgün adresi veriyorum. Rotten, iki yılı aşkın süredir sitesinde tuttuğu 8 kareden oluşan bu polis fotoğrafları grubuna “Vücutta çürümenin erken aşamaları” başlığını koymuş. Uzmanlık alanı kan ve vahşet fotoğrafları olan bu sitede, savaş, cinayet ya da kaza sonucu öldürülmüş daha yüzlerce insanın görüntüsüyle karşılaşabilirsiniz. Ancak, doğrusu ya, oturup hepsine tek tek bakmanızı tavsiye etmeyeceğim. Siz en iyisi konumuzla ilgili olan karelerle yetinin.

İmanlar bu denli zayıf, Müslümanlar da bu denli donanımsız oldukça, kabul etmek gerekir ki ülkemizde ve İslâm dünyasındaki hurafeler de hiç bitmeyecektir.

Merak ediyorum; bu mesajı alan milyonlarca insandan bir teki olsun, mesaj sahibine “Yahu, dur bir dakika birader” dedi mi, “Allah’ın o nurlu melekleri Latin Amerika ülkelerinin polis karakollarından fırlamış görünümlü birer işkenceci midir? Biz, bize gönderilen kutsal metinlerden ‘kabir azabi’ denilen olgunun fiziksel bir gerçeklik olarak yaşanmayacağını biliyoruz. Elimizdeki bilgilerden, onun ruhsal düzlemde oluşacak, ama fiziksel acılarımız kadar gerçekçi biçimde hissedeceğimiz bir ceza olduğunu anlamaktayız. Eğer her mezara giren bu şekilde falakaya yatırılıyorsa, o halde bedenleri mumyalandığı için günümüze kadar mükemmel durumda kalmış onca eski Mısır firavunu, ayrıca yakın çağın mumyalama teknikleriyle korunma altına alınmış olan Lenin ve Mao gibi tanrıtanımaz liderlerin bedenleri bu yöntemle dayak faslından kurtulmuş mu oluyor? Bu dünyadan, öldüğünde yüzüne son derece huzurlu bir ifade sinen nice kötü kalpli insan ve öldüğünde bedenlerinden yarım kiloluk bir parça dahi kalmayan nice şehit gelip geçti. Bir insanın ölüm sonrasında Yaratıcı’dan ödül mü yoksa ceza mı gördüğünü, bedeninin genel geçer görünümünden mi çıkartırız, yoksa bizlere öte âleme ilişkin olarak verilen sağlam bilgilerden mi?”

Kaynak

[/private]

Reklamlar

132 thoughts on “En iyi becerimiz hurafe üretmek

Add yours

 1. Bunlar görünen hurafeler, onbinlerce görünmeyen hurafe hala toplumumuzda ve diğer toplumlarda farklı şekillerde cirit atmakta..

  Son bölümde yazıyı yazan güzel yapmış ama kabir azabının olmadığı konusundan habersiz. Bundan da haber olması ümidiyle…

  Selametle…

 2. Çok teşekkür ediyorum bende çok kokmuştum ancak bu bilgiler içimi rahatlattı allah razı olsun

 3. gerçekten internette saçma sapan şeyler dolaşıyor bir dur diyebilsek nerdee…Allah’ü Teala bazı ilginç şeyleri ibret almamız için yapmış olabilir ama gerçekten insanlar artık yolda afedersiniz bir dışkı görseler internete fotoğrafını koyup cehennemden gelen dışkı diye manşet yapıcaklar.Arkadaşlar sizin ssayenizde artık böyle saçma sapan şeylere inanmayacağım.

 4. selam arkadaşlar…

  Cehaletin kol gezdiği ülkelerde, çakallar iktidar olur…

  Okuma özürlü toplumlar imam rahlesini ilim zaneder… Bu ilimde de bol bol korku vardır… Korkuttuğun her insan senin kulundur…

  Hurafe , çaşmalıklarla semirtilmiş bir dine din demem … Kur’anı duvara asıp koruyucu olarak gören , imamın her anlattığına kafa sallayan bir topluma da , akıllarını kullanan ülkeler hükümdar olur, çakallarda taşeronluk yapar…

  toprakerdem2005@hotmail.com

 5. valla ilk izlediğimde biraz garipsedim kıyamet gününe kadar kimse azap çekmeyecek ama beni etkileyen şey yanarken bundan beter olcaz o anı iyi hatırlatıyo

 6. Selam değerli dostlar…

  İnsanoğlunu kendi yandaşlarının duygularını sömürüp onları dine, allaha, kitaba itmek için çeşitli alavereler çevirir.

  Gerek soyut kavramları kullanarak gerekse doğru , gerçek olan şeyleri kendice değiştirerek karşısındakini kandırır onları yanıltır.

  Suudi Arabistan’da bir futbol müsabakasında futbolcunun atardamarına aldığı bir darbe sonucu anlık olarak beyne kan gitmemesi sonucu tuhaf hareketlerde bulunup takla atmasını müslüman kardeşlerim arkaya bir ilahi koyup futbolcuya cin çarptığını idda ederek tüm video portallarıyla bu olayı paylaşıyor.

  Nette bunların milyonlarcasına rastlamak mümkün inek üstünde allah yazıyor, kelebeğin üstünde allah yazıyor, boynuzu olan kanguru şeklinde kıllı insan, yılan şeklinde doğan bebek ibret olsun gibi pespaye rezil başlıklarla insanların psikolojisini bozan dökümanlar hiç üşenilmeden internet ortamına aktarılıyor.

  Her duyduğunuza inanmayın aklınızda süzün herşeyi eminim o zaman daha rahat bir hayata kavuşacaksınız ve yok yere gereksiz korkulara kapılmayacaksınız.
  saygılarımla…..
  toprakerdem2005@hotmail.com

 7. göreceksiniz bunlar yalanmı hurafemi insan cekmeden bilemez bende cekmedim ama kabir azabını söyleyen kuranu kerimdir sizde yasayınca kazbir azabını beni hatırlayın varmı yokmu o zaman düşünürsünüz allaha emanet olun allahı peygamberinizide unutmayın

 8. sizi gerçekten çok seviyom
  ailecek hayranınız
  sizi taktir ettim
  ii ii
  iii iii işler yapmışsınız

 9. gercekten muhteşemsiniz çalışmalarınızın devamını temenli ederim saygılarımla
  taner aşık

 10. Bu üsteki selam veren arkadaşın selamına karşılık merhaba diyorum Allah akıl fikir versin şunu söylemek isterim bir atasözü eşşek olursan sırtına binen çok olur lütfen insan olan günde en azından bir gazete okuyanlar üstüne alınmasın saygılar sunuyorum

 11. kardeş sitede çok ibret alınacak görüntüler var allah sizden razı olsun sizler sayesinde insanların çoğu bu görüntülerden ibret alıp namaz kılıyorlar allah sizden razı olsun mesala ben bunları izledikten sonra evime bile gidemez oldum diğer insan internete geldiği zaman açık sitelere giriliyorlar halbuki neyin ne olduüunu bilmiyorlar bi düşünseler merak etseler biz öldüğümüz zaman ne olacaz?

 12. Selam Harun bey.

  Siz başka bir yazı mı okudunuz? Evinize gidemez olmuşsunuz, hayret 😀 Oysa ki üstteki yazıda bunların hurafe olduğu kocaman yazı ile belirtiliyor… Yani bunlar hurafe. Siz bu hurafelere inanıp evinize gidemediyseniz nerede yatıyorsunuz? Sokakta bu hurafelerden daha korkunç, kopkorkunç insan suretinde şeytanlar var!! Doğru ya, bu hurafeleri bir kaç yaldızlı sözle süsleyip Allah’ın dosdoğru yolunun üzerinde oturup din bezirganlığı yapan şeytanları Allah size göstermediyse, Allah dilemediyse siz nasıl göreceksiniz!?!?!

 13. Aslında hiçbirine inanmıyorum.Çünkü böyle şeylere hiç tanık olmadım.Kesin delil olmadan inanmam.Ama bu bilgilerle bizi bilgilendirdiğiniz için çoooooooookkkkk teşekkürler

 14. siz gerçekten müslüman olsanız. buanlatılan ve yazilanlar yalan olsa bile[ki inanmıyorum]insanların bazılarının ibret alıp bazı gerçekleri görebilecegi düşüncsi ile böyle saçma araştırmalar peşinde koşmazsınız.

 15. Selam Veli.

  Kimseyi doğruya yalan ile asla ulaştıramazsın.

  Eğer o yalanlar anlaşılırsa ne olacak?

  Ali İmran
  (94) Artık bundan sonra kim yalan düzüp Allah’a iftira ederse böyleleri zalimlerin ta kendileridir.

  Nahl
  (62) Kendilerinin bile çirkin bulacağı şeyleri Allah’a isnat ediyorlar. Dilleri de yalan düzüp donatıyor: En ileri güzellik onlarınmış! Kuşkusuz olan şu: Onlar için ateş vardır. Ve ona en önden gideceklerdir.

  Nahl
  (105) Yalanı ancak, Allah’ın ayetlerine inanmayanlar uydururlar. yalancılık edenler onların ta kendileridir.

 16. yyha bişyiimerak ediyorum cin min dionus nasaı bir yalandır bu yok hz.ademin iskeleti falan allah asıl böle yapan şikişeri taş adecek o fotoğraftaki kişilerden dahada beterini yapacak buna emin olun madem ki böle bişi yayınlıyor ve allahın buyruklarına uymmamısı ıstiosanıs ilk olarak kendinisden başlayın derim ben

 17. selamüaleyküm bu sitedekiler beni gercekten cok etkiledi ALLAH razı olsun bu siteyi bu şekil yapandan ve bundan bizlerin ibret almamız gerekir ve bir insan 3 saatde bu hale geliyorsa gerisini biz düşünelim ona göre hareket edelim

 18. Selam…

  Ali abi yukarda başka bir yazı mı yazıyor? Kendimden şüphelenmeye başladım iyice :). Bu insanların yorumları niye böyle?

 19. Selam Yunus;

  Ne bilirsin belki Rabbül Alemin bize görenlerle körler, işitenlerle sağırlar arasındaki farkı gösteriyordur.

  İbretle seyrediyorum…

  Muhabbetlerimle…

 20. bu 18 yaşındaki genç yüzünden çok uykularımız kaçtı kuzenimle hala şoktayız .. böyle inançsızlık olması gerçekten utanç verici.. dilerim bu yalanları söyleyenleri allah gerçekten cezalandırır

 21. gercekten cok salakca olmuş harbi insaın aklı olsa bu kadar kötü yapmaz:::::::::::::::::::::: ok

 22. ben çok kötü bir insandım ama bnlar iyikide izlemişim geç de olsa bazı şeylerin farkına wardım
  bunları yayınlayanın ellerinden öpim

 23. hercanlı ölümü tadacaktır ve namazınızı kılın ben cihat arslan 15 yaşındayım bende namz kılmıorum ama bunları izledikten sonra inş kılcam bizm burda hasan die biri var ve ALAHA KİTABA küfür edio bunun sonu nogulacak bana cvp nı msn me gönderin lütfen merak ediorum ALLAHA EMANET OLUN

 24. slm gerçetten çok ibretlik olaylar var ama daha inamayanlar var cenabi allah onlara hidayet versin birde bu zamanların kıymetini bilmemiz lazım yoksa bunların hepsinin hesabı var ben diyorumki bize her güzelligi veren ve yoktan var ettigi bizi her türlü canlı ve cansız varlıkları verdigi için şükretip bize düşenleri yapmalıyız bu ibretlik olayları gösterenlere allah razı olsun allaha emanet olun

 25. ben bu kabır azabına ınanıyorum cunku yuce allahın yasakladıgı seylerı yapan her ınsan boyle olacak

 26. merhaba bence burada anlatılanlar nekadarda abartılı olursa olsun enazından gerçek birşeylerde hissediyoruz bunları yapanlar belkide reklam yapmak için değil sadece dünya hayatının geçici olduğunu benimsetmişlerdir aklımızı başımıza alalaım….

 27. tüm müslüman alemin bunu izlemesi gerekirki yaptıkları hatarın farkına varsınlar

 28. sefil misiniz ya siz ibret almak lazım diyorsunuz ama hanginiz siteden çıktıktan 15 dakika sonra bunu düşünüp kendiniz için iyi olacak kararlar veriyorsunuz ve bunu uyguluyorsunuz bu sahtelik kabuğunuz olmuş sıyrılın boşlukta kalpleriniz ibret alın ve uygulayın…..

 29. ÖYLE BİR GÜN GELECEK Kİ İNANMADIĞINIZ AMA DELİLLERLE GERÇEK OLAN O MAHLUKLAR SİZİ ÖLDÜRECEK BELKİ…
  hangi duyduğun doğruda senin yüzde elli si mi bilmem bu resimlerin amacı var siz anlamıyorsunuz ve sıkışıyorsunuz bunun için inanmıyorsunuz ne kadar yalan olsada olsun bu azabın on katı belki başınıza gelecek amaçsız değil herkez kendine göre yorumlar tamam ama ben uyarayım eksi yoldasınız inanmadığınız bu şeyler başınıza gelebilir…

 30. hidayet herkeze nasip olmaz sanada olmamış insan oğlu dönde bi aynaya bak ama nafile gözlerin kör olmuş göremessin yanındaki öğütlere de kulak vermiyosun sen bilirsin banane amma ölürken yanına bir ip al bari kendini kurtar sen batılsın buna da inanrsın belki…..

 31. oncelıkle bunlara ınanmayıp alaya alanlar için soyluyorum oldugunuz zaman neyın ne oldugunu cok ii anlıcaksızınz ben muslumanım ama cogu kurallarına uymuyorum eee oldugum zamanda cenebesını ben cekıcem oyuzden kımsenın ne dusundugu kımseyı ılgılendırmıyo tabi suda bı gercekkı obur dunyada gunahkar ınsanlar bunun 1000 katını cekecekler

 32. öncelikle idda edilenleri merakla okudum.yorumlarıda okudum.ve hayretler içindeyim çünkü bunları yazanlar lafta müslümanım diye geçinen sorsan peygamberinin adını bilmeyen dini islam sıfatı sadece kimlikte kalan kendini ölümsüz sanan insanlar.kendi benliğinizden,dininizden okadar uzaksınız ki…dilerimki birgün HAKKI bulursunuz.

 33. Gümüşhane Torul Karaca mağarasının ulaşılmaz tavanında Allah yazıyor.
  Mağara ilk ziyarete açıldığı zamanlarda ailecek ziyaretine gittik. İçeri girerken iki kişi kendi aralarında konuşuyorlardı. Ben “O yazıyı benim yazdığımı bilseler beni …” daha fazlasını duymadım. Çünkü beni ilgilendirmediği için yoluma devam ettim ama oğlum durdu ve bir miktar geri gitti. Sonra koşarak beni kavuştu.
  -Geçen ağabiyler tavana Allah diye yazmışlar. Dedi.
  -Ne biliyorsun Allah diye yazdılar diye sordum.
  -Yanındakine onu anlattı. Burada ışıklandırma yapılırken tezgah varmış dedi.
  Oğlumla mağaranın tavanında Allah yazısı aradık ama bulamadık. Çokta ilgilenmedik çünkü gerçekten güzellikleri bizi şaşırttı.
  Yaklaşık bir yıl sonra bir yakınımı oraya ziyarete götürdüm. (Oraya yakın ikamet ediyordum.) İçeri girdiğimizde en altta yürüme yollarının çatallaştığı yerde bir kalabalık yukarıya doğru bakıyor ve bir şeyleri gösteriyordu. Bakınca daha önce bulamadığımız Allah yazısını gördük. ben durumu anlattım ama bana öyle felaket baktılar ki gerçekten korktum. Sanki ben onun sahte olduğunu uydurmuşum gibi. Hele genç bir bayanın itirazları beni şaşırttı. İnsanların mucize beklentileri ne kadar üst seviyede olduğu anlaşılıyor.
  Dinimize yardım amacıyla verdikleri zararın farkında değiller. Onlara göre ilahilik oluşturan böyle durumların yanlış olduğu tespit edildikçe dinimizin düşeceği durumu hiç anlayamıyorlar.
  Ben İnşaat mühendisiyim ve Oğlum bu yıl doktor oldu. kim nasıl bilgi isterse verebilirim. Fakat o zaman onu yazan orada çalışmaya devam ediyor mu bilmem çünkü geçici çalıştırılan işçilerden olma ihtimali var.

 34. Değerli müslüman kardeşlerim,
  Sahte olduğu ispatlanmış görüntüleri bile ya doğru ise diye kabul edip Allah’ı ne kadar uygunsuz bir durumda gösterdiğinizi anlamıyorsunuz. Eğer kabir azabında bir insanın bu hale geldiğini düşünüyorsanız yazıklar olsun. Allah’ın bağışlayıclığını merhametini göz ardı edip, onu vahşi gibi görüyorsunuz. Ben bir insanı bu hale getiren her şeyi vahşi olarak görürüm. Bir meleğin insanı bu hale getireceğini düşünen bir insan kusura bakmayın ama Müslüman olamaz. Bir insan, bir kişiyi bu hale getirirse onu derhal şizofren diye tımarhaneye tıkarız. Fakat bu hareketi Allah’ın yaptığına rahatlıkla inanıyorsunuz…

 35. Ali bey,
  Önceki yazıyı yazma nedenimi belirtmedim. O mağaradaki yazının internete düşmesi sebebiyle bilesin diye yazdım. Çünkü büyük bir ihtimalle onu yazan meydana çıkmayacaktır. Aşağıdaki siteyi incelerseniz durumu anlarsınız. Ayrıca mağaranın bulunma hikayesi da yalan. O mağara köyün her ferdi tarafından biliniyordu. Girişi biraz zor olduğundan her zaman girilen bir yer değildi. Biraz kirlenmeyi göze almak zorunda olmalıydınız. Orayı dünyaya duyuran aynı köylü ve KTÜ öğrencisi Şükrü Erüz’dür. Şükrü Beyin hikayesi de http://www.karacamagarasi.com/sukrueruz.asp?konu=yazi adresinde bulunmaktadır.
  http://bayrambozokislamalemi.azbuz.com/readArticle.jsp?objectID=5000000005099334
  Sevgi ve saygılarımla…

 36. Yapmayın dostlarım yapmayın zarar edersiniz.Allah (c.c.) çok büyüktür.

  DUA İLE …

 37. ne derece yalan ne derece dogru bilemem ama gördüğüm resimler çok ilginç bakınca içim urperdi.dilerim ki kimse bu derece acı cekmez yüce Allah cok buyuk herkes onun affına sıgınsın yeter

 38. Kim ne derse desin sonumuz belli,evet zor hepimizin Allah (cc) yardımcısı olsun. en çokta bildikleri halde bilmezlikten gelenlerin içlerinde var olanları dışarı yansıtmayanların YARADANIN DEDİĞİ OLUR.

 39. açıklamanız için teşekkür ederim şunu unutmayalımki
  allah,ın büyüklüğünden şüpemiz olmasınki varedende yokedende odurki biz kullarının sadece ona kulluk etmemizi istemiştir.

 40. doğrusunu soylemek gerekırse bende bu gorüntülerden cok etkılendım fakat su an gercekmı yoksa bır kurgumu dıye ıkıleme dusmus durumdayım ama allahın adının gectıgı ıste yalan olmaz dıye dusunuyorum bu resımler dogru ıse soyleyecek sozum yok allah razı olsun derım lakin bırtakım ınsanların dıger ınsanları dıne yoneltmek ıcın boyle yalanları uyduruyorlarsa bılsınlerkı en büyük günaha kendılerı giriyor insanlara bunları göstereceklerıne kur an’ın bize söylediği güzel ahlaka ve peygamberlerımıze gıden yola davet etsinler bu en dogrusudur cünku hıcbır goruntu ve kıtap kurandan daha gercek olamaz cunku o allahın sözüdür ve peygamberimizde basımızın tacıdır herkese selam olsun…

 41. ya bunlar da neydi allah aşkına ya ensonki fotolar korkuttu ama tabi bunların hepsi fotomontaj değilmi öle ztn seytanı kimse göremez o sadece yanındadır!!!!!!!

 42. muhakkakki gerçekleri daha ibret vericidir.18 yaşında olması dahi kabir azabandan kurtaramamiş oysa 18 yaşında yapılanları cahilce gençlik diyip kendimizi kandırıyoruz.rabbim bizleri korusun.salih kul olmayı nasip eder inşallah.lütfen kendimize bazen kendimizi anlatalım belki çizgimiz tamda doğru değildir.rabbim bizleri korusun hele böyle durumlardan.aleyküm selam kardeşlerim.

 43. Yûnus(Mekkî 51) De ki: Allah hakkında yalan uyduranlar asla kurtuluşa eremezler. isra36: Bir de hiç bilmediğin bir şeyin ardına düşme! Şüphesiz kulak, göz, gönül, bunların her biri ondan sorumludurlar.

 44. o kadar da korkunç değil bence daha korkunç ola bilir şahsen beyenmedim…….

 45. selamunaleyküm arkadaşlar bu bi yabancı filmden ordan burdan alınmış bir resim olabilir fakat ben şöyle bir durum seziyorum ölüm insana bu hali aldırmaz Allah uteala bu kadar acımasız olamaz bu fotoğraftaki gibi de abartılı olamaz sanki ölüm yokmuş gibi konuşan arkadaşlar var neyse can sıkmaya gerek yok bilen biliyor bilmeyenide Allah ıslah etsin inşallah

 46. Arkadaşlar öncelikle allah hepimizin gunahlarını affeylesin bu olaylar tamamengercek olabilir allah teala bizlerin ıbret alması icnin bu tur seyleri gerceklestire bılır allah tum muslumanlarıngunahları affeylesın

 47. bunlar hurafe olabilir ancak kabir azabı pegamber efendimiz tarafından da doğrulanmış bir gerçektir.ayrıca bu fareye dönüşen kız ile ilgili de kuran-ı kerimde dehr suresi 28.ayette anlatılanlar var.bu hableri çıkaranlar yalancı bile olsalar amaçları insanları hidayete yöneltmek olduğu için iyi birşey yapıyorlar.ALLAH kendilerinden razı olsun.nitekim birçok arkadaşın yorumunda da bunları gördükten sonra namaza başladıkları yazıyor.allahın selamı hakiki müslümanların üzerine olsun.

 48. gerçekten kanları donduracak karelerdi bunun hurafe olduğunu duyana kadar ben inanıyodum şahsen bunlar nekadar yalanda olsa hepimizin gideceği yer toprak ve bizler bile bile günah işleyerek zaten günahın en büyğünüğünü işlediiimizi düşünüyorum Allah bizleri merhametiyle ıslah etsin inşallah

 49. başta rabbim hepimizi merhametiyle ıslah etsin demek istiyorum merhametiyle dememin sebebi ise hidetiyle ıslah etse kıyamet günü çoktan kopmuş olurdu çünkü biz insanlar o kadar sapkınlaşıp arsızlaşmışızki günah olduğunu bile bile her şeyi yapıyoruzAllah hiçbirimizi nefsiyle tek bırakmasın bu resimleri yayınlayanlarada rabbim merhamet nasip etsin ama şu bir gerçekki gideceğimiz yer topraktır rabbim günahlarımızı bağışlar kalplerimize merhamet verir inşallah zihnimiz ve kalplerimizin daima Allah aşkıyla dolu olması temennisiyle Allaha emanet olun

 50. ben bu tur olayları olduguna daır arkadasımdan duydum okadar ınanmış ve korkmuskı bana bı kac kez ızledıgını soyledı bende arastırmak ıstedım ve dırekt olarak buraya rastladım sızlere bu paylasımdan dolayı tesekkur edıyorum bu tur hurafelere ınanmamak gerekır sureklılıgınızı temennı edıyorum arkadaslar

 51. her beden ölümü yaşıyacak… öyle ise… hala bedendeki.. kabir azabı nedir… insanlar sanıyorki ölüyoruz.. ve acaba mezarda birileri gelecek.. bizi işkenceye alıcak… evet birileri.. gelecek.. ama bedenini cezalandırmayacak…. yaşadığın bedeninin hizmetini her an ayakta durabilmesini sağlıyan… ruhunu hesaba alacak. ozaman… kabiri aramıyalım… trafik kazasında lime lime olmuş bir beden kabir azabımı yaşamış oluyor…. kendi ruhunu kandıran herkesi kandırır….. sadece şunu bilelim arkadaşlar…. bir tek gerçek var .. oda ALLAH.. madem inanıyorsak.. ozaman bu dünyayı basitçe değilde mükemmel üstü yarattığını her olaydan anlıyorsak.. ozaman çürümüş cesetlerden pay çıkarmıyalım…sadece… ilimi ve gerçeği daha çok araştıralım…sevgiyle… cengiz.. pamuk

 52. bence bütün insanlar ibret alsın günah işlemesinler die yapılmış.ama böle yapmasalardı insanların dikkatini çekmezdi.deilmi sizin bile dikkatinizi çekmşki bunun hakkında araştırma bile yapmışsınız.

 53. ben tek bıseyı anlamadım gercekte azap gördumu ve sızın dedıgınız gıbı yaslı bı kadıdı anlatıyo sankı.ama bu durumda o gencmı mezardan cıkan bu halde.ne olursunuz yardım edın.allah bırdır ona kulluk ederım süphesız merhametıne sıgınırım

 54. tabi admin kabir azabı diye bişey yoktur. o kabre girdiğin gece göreceksin nasıl olsa kabir azabı vrmıymış yokmuymuş. şunuda unutma bir tek kabir de şefaat yoktur. cezası olan herkes o kabir azabıbı tadacak.

 55. gerçekten bende çok etkilendim bu resimlerden yazılardan ben allahın olduğuna inanıyorsam onlarında doğru olduğuna inanıyorum ve ölüm bizler için olduğunuda biliyorum böyle bir sayfa yaptığınız için tşk ederim allah günahlarımızı affetsin

 56. kabir azabı tabikide vardır tabi buna inan mayanlar bu dünyanın malına tapmış aciz insanlar ruhlarını azrail aleyselam a teslim ettiklerinde nekadar yanlış yolda olduk larının farkına varacaklar ama fayda etmiyecek ALLA.CC onları islah etsin

 57. selamun aleykum.: arkadaslar bunqa sızler nasıl yalan dersınız sen konusuyon kackere mezara gırıp cıktın solermısın bana kendınıze gelın olumun nezaman gelecegı bellı olmaz bak arkadasımmız sehıt oldu dun bugun ızındeyım ama 180gundaha askerlıgım var kım olmuceme garantı vcerebılır kabır azabı cekılecek bu kuranı kerımdede kecıyo kendınıze dııkkat edın kotuluk yapmayın bunlar ıbredı almdır unutmayın cilekeserhan@hotmail.com benımle sohbet ısteyen buyursun askerım ben saygılarımla erhanallah hepimizi affetsın cennetıne nayıl etsın

 58. bizde görünce çok etkilendik ilk ten bunun sadece insanlara ibret olsun diye yapıldığını düşündük ama sonra açık açık düşününce insan oğlu akıllı olamıyo nedense neden bu tür şeyler başına gelmesinki, inşallah insan oğlu bundan ibret alır ve aklı başına gelir böyle şeyleri umursamamazlık yapmayalım ALLAH affedici bağışlayıcıdır diye kendimizi hal vurup harman savurmayalım LÜTFEN

 59. Selam..

  Kabir Azabı yoktur.

  Azap yaşarken hak edenlere dünya da, ve öldükten sonra ki Ayrım Gününden sonra Cehennemdedir..

  Kur’an’da belirtilmemiş kavramlar ortaya sürmek Allah’a bilmediği bir şeyi haber vermektir ve bu zalimlik olarak nitelenmiştir…

  Enam
  (144) Yine (erkek ve dişi olarak) deveden iki, sığırdan da iki. De ki: “İki erkeği mi haram kıldı, iki dişiyi mi? Yoksa iki dişinin rahimlerinde bulunan (yavru)ları mı? Yoksa Allah size bunları haram ettiğinde orada hazır mı idiniz!?” İnsanları bilgisizce saptırmak için Allah’a karşı yalan uyduran kimseden daha zalim kimdir? Şüphesiz Allah zalimler topluluğunu doğru yola iletmez.

 60. bence genç bitti gerizekalı gitmiş gençliğinde hiç namaz kılmıyo eee tabiikide böle olur allah herkesi,ıslah etsin.

 61. herşeyi allah bilir bizi yaratan odur herşeyi yaratan odur onun için yalan dolan aslı olmayan insanları kandırmayın…

 62. arkadaşlar herşeyi ALLAH bilir.herkafadan bir ses çıkıyor yok azap görmüş yok 3 saat sonra mezardan çıkarmışlar.ALLAH hepizmizi ıslah etsin.bu gidişle adamı mezardan hortlatacaksınız ve sonra karşılıklı yorum yaparsınız.(((((((((((::::::::::::::::::)))))))))))))))))))

 63. çok tesekkürler iyiki bu tur görüntüleri koymussunuz.herkes bundan kendine ibret alsın ki bu dünyanın geçici,öbür dünyanın kalıcı ve gerçek oldugunu anlasınlar.bizde kuzenler olarak bu görüntüleri izlerken tüylerimiz diken diken oldu ve bu dünyanın bos oldugunu anladık.arkadaşlar nefsimize hakim olalım , hiç bisey bu dünya için degmez.

 64. ben bu görünyülere kesinlikle inanıyorum kabirde azap vardır fotoda gründüğü gb
  i allah bizi krusun

 65. arkadaşlar ben bir tarikata bağlıyım ve biz bu hafta yine bu konuyu araştırdık ki kabir azabı vardır bunu ayetler diyor çünkü ayetleri okuduk buna inanmıyan demekki çok günahı varki inanmak istemiyo yani kendi kendisini avutuyo lütfen çünkü biz ilk başta fotoya deyil ayetlere bakıyoruz

 66. ben türkıyeden ama sıze gercek bır hıkaye yazacam bızım burda kücük bır kasabada yaşiyoruz adamın bırı öldü isım vermek ıstemem ve bende akarabalarıyla bereaber mezara gıtık adamı defn edecez mezara gırın adam cıbınde bın markı vardı .adamı defn etıkten sonra gereken duaları hoca okudu sonra mezardan ayrıldık taazı yerıne gıtıyımızde oturduk dualar okuduk .sonra mezara gıren adam cebıne baktıgında bin markı yok ALLAH ALLAH ne oldu benım parama dıye düşündü ıyıce düşündükten sonra mezara gırerkende cebimdeydı kesın bılıyordu adam.tabıkı aradan 2 gün gectı hocaya söylesemı dıye düşünüyosonunda adam karar verır hocaya söyler.hocada emınmısın sen evet hocam paramı mezara düşdüyünü cok ıyı bılıyorum dedı.tabıkı hoca ölen adamın ailesıylede gürüştükden sonra karar verır ve .mezarı acarlar actıklarında ne gürsünler adamın baş ucunda bır delık acılmış ev kefenı kabkara olmuş veölen adamın gögüsünde kocaman bır yılan adamın dılını cekıp emıyormuş tabıkı hoca hıc yılana dokunmamış yılanda hıc ısrahatını bozmamış .ölen adamın baş ucunda bin markı duruyo ve yanmamış paralarını aldıktan sonra mezarı kabatmışlar .ve herkes ölen adamı cok dındar bılıyordu .hoca cok bır şekılde araştırmış adamı ne işlerle ugraştıgını bılmek ıstedı .en sonunda.hoca ölen adamın eşinın yanına gıder ve bır kac soru sorar.eşim ölmeden önce faiz işiyle ugraştı.hoca tamam dedı .keşke yapmasaydı .ama ınanın dünya .bu anlatdıgım bır gercektır ALLAHU TEALA.demışkı faizın en kücüyü anasıyla zina yapmaktır buyurmuş .dünya. ALLAHU TEALADAN korkunkı oda sıze rahmetılye afetsın yoksa işimiz cok zor ınanın

 67. Allah hepimizi affetsin ibret alacağımıza karşı cıkıyoruz…hepipimizin sonu kabir olacakk ibret alalımda nasıl olursa olsun

 68. bahattin sarıkaya yalan diyorsunuz ama ya doğruysa yeri göğü yaratan allah bunu yapamazmı yanlış yoldaysınız doğru yola girelim

 69. bence gerçek olabilir ben inandım ve çok korktum herseyden önce insanın içinde allah korkusu olmalı

 70. kardeşler bunların hepsi saçmalık bizim sadece ama sadece bişeye inanmamız gerekiyo kuran başkası zaten yalan

 71. butur uydurmaları neden yapıyorlar acaba ınsanları korkutmak ıcın mı kımbılır musluman olan bı ınsan boyle bısey yapmaya kalkmaz kınıyorum ole ınsanları allahından bulsunlar

 72. ben bu görüntüleri görünce çok korkmuştum.rabbimin kullarına olan sevgisi bir annenin evladına olan sevgisinden çoooooooooook üstün olduğunu biliyorum.ben bu fotorafları gördükten kısa bir süre sonra annemi kaybettim ve çok kötü günler geçirdim kabir azabıdan korkuyorum.herşeyi allah bilir allaha emanetiz

 73. yüce islam dininde hurafelere asla yer yoktur…bir müslüman olarak yalan yanlış şeylerin böyle yayılmasını kınıyorum…kabir azabı gerçektir,yaşanılacaktır bunu biliyoruz ve inanıyoruz fakat buna inanmak için illaki böyle abartılı bir montajlı bir fotografı görmeye gerek yok…allahtan ve azabından korkan bi insan yani şuurlu bir müslüman bu gercegın farkına düsünerekte varabılır…rabbim cümlemizi azabından kahrından korusun.

 74. ey güzel kardeslerim sz görmek istediginiz gb görmeye alısmısınız daha ne kadar bu korkularınızın arkasına saklanacaksınız sizi temin ederimki kabir azabı vardıdır szlere kardes nasıhatim hz muhamet(s.a.v.) zamanındaki müşriklerden deil.peygamber efendimize ınanlardan olun (amin)

 75. Selam…

  Ayetlere bakan Bekir kardeşim buyrun size ayetler, bu ayetlere de bir bakıverin – belki size hiç okutmadı iseler… Bakın, inceleyin, karşılaştırın ve görün kabir de azap var mıymış? Size, sağından solundan eğip bükülerek okutulan ayetlerle sınırlı değil Kur’an.. Eğseler de o cüppeliler, bükseler de o sarıklılar, cenneti kendilerinin sansalar da o ak sakallılar, iş onların sandığı gibi değil, cennet elif be’yi öğretmek ile insanları oyalayarak kazanılacak kadar ucuz değil…

  Neyse lafı uzatmadan başlayayım..

  Aşağıdakı kısım şu siteden “http://71319.blogcu.com/kabir-azabi-yoktur_3695651.html” alıntıdır :::

  KABİR AZABI YOKTUR

  Kur’an’da 250 den fazla ayette azaptan bahsedilir. Hepsinde de ahiretteki ve dünyadaki azap söz konusudur. Kabir azabı ile ilgili bir tek ayet yoktur.

  *** Hasılı, o küfredenlere dünyada ve ahirette şiddetli bir azap ile azap edeceğim; hem onlara yardımcılardan eser yoktur. ( 3/56 ) ***

  *** Fakat onlar, Allah’a verdikleri sözü ve kendi yeminleri birkaç paraya satanlar, işte onların ahirette hiç nasibi yoktur. Allah kıyamet günü onlarla konuşmayacak, onlara bakmayacak ve onları temize çıkarmayacak. Onların hakkı acı bir azaptır. ( 3/77) ***

  *** Ve şüphesiz, o kıyamet gelecektir. Onda hiç şüphe yoktur. Ve muhakkak, Allah kabirlerdeki kimseleri diriltilecektir. *** ( 22/7 )

  Dinimizde ve Kur’an’da yeri olmayan bazı konular yalnızca Peygamber’imize dayandırılan ve gerçekle ilgisi olmayan sözlerle – ki onlara bilindiği gibi hadis deniyor – dini literatürde yer almış ve ne yazık ki gerçek olup olmadığı araştırılmadan geniş kabul görmüştür.

  Bunlardan bazıları;

  Kıyamet alametleri

  Peygamber’imizin – haşa – miraçta Allah’la görüşüp 5 vakit namaz için pazarlık etmesi

  Ve, kabir azabı gibi

  Kur’an iyice ve dikkatlice incelendiğinde görülür ki; insan ölür, bedeni ceset olarak toprakta çürür. Cesetten ayrılan ruh ancak kıyamette tekrar bedene döner. Melekler ve ruhlar bizim bilmediğimiz ve erişemeyeceğimiz farklı bir boyutta ve alemdedirler.

  Kur’an’da ruhun kabirde bedene döndüğüne ve sonuçta burada bir azap gördüğüne dair hiçbir bilgi ve işaret yoktur.

  Peki nasıl oluyor da, Kur’an’da olmayan ve gerçek olmayan ; Kur’an dışında, Kur’an’a aykırı hiçbir söz söylemeyecek ve bilgi veremeyecek sevgili Peygamber’imize dayandırılan bir kabir azabı edebiyatı oluşturulıyor ?

  Kur’an hükümlerine devam edelim:

  *** Gözleri düşkün, düşkün kabirlerinden çıkarlar, sanki zıplayan çekirgeler gibi. Çağırana koşarak der ki kafirler, ‘ bu pek zorlu bir gündür ‘ *** ( 54/7,8 )

  *** Vah bize bu ceza günüdür ! dediler. *** ( 37/20 )

  Şayet kabir azabı olsaydı kıyamet günü hesap için toplanan suçlular ‘’ Vah bize bu ceza günüdür ‘’ demezlerdi. Çünkü şiddetli bir ceza görmüş olanlar, bu cezaya ara verildiğinde sevinerek, ‘’ Nihayet cezamız bitti ‘’ derlerdi.

  *** O günkü saat gelir, kıyamet kopar, suçlular bir saatten fazla ( kabirde ) durmadıklarına yemin ederler. Daha önce de böyle çevriliyorlardı. Kendilerine ilim ve iman verilenler derler ki, Allah’ın kitabınca dirilme gününe kadar durdunuz. İşte bu dirilme günüdür. Ancak siz bilmezler güruhu idiniz ! *** ( 30/55,56 )

  Ayetlerden de anlaşıldığı üzere suçlular, kabirde bir saatten fazla kalmadıklarına yemin etmektedirler. Bu onların kabirde azap görmediklerini göstermektedir. Şayet bunlar kabirde ceza görmüş olsalardı, bunu hem dile getirirlerdi, hem de zamanın bu kadar kısa olduğunu yeminle iddia etmezlerdi. Çünkü sıkıntılı zamanlar insana daha uzun gelir ve sıkıntı bittiğinde insan bunu beyan ederek rahatlar.

  Bundan da anlaşılıyor ki kabirde olanlar, kıyamet gününe kadar uyuyorlar ve ancak kıyamet gününde uyandırılıyorlar.

  *** Sura üflendi. İşte onlar kabirlerinden Rabblerine koşuyorlar. Dediler ki ‘ Vah bize , uykuya bırakıldığımız yerden bizi kim diriltip kaldırdı ? İşte Rahman’ın vadettiği şey budur. Gönderilen peygamberler doğru söylemiş. *** ( 36/51,52 )

  Ayetten de anlaşılacağı üzere sura üflendikten sonra insanlar uyandırılıyor ve bu insanlar karşılaştıkları durumu sorguluyorlar. Bu da gösteriyor ki, o insanlar öldükten sonra ancak kıyamet gününde diriltiliyorlar.

  *** Ve saat mutlaka gelecektir, onda şüphe yoktur. Ve Allah kabirde olanları diriltecektir. *** ( 22/7 )

  Evet, kabirlerde ölü olarak yatan insanların, ta kıyamet gününe kadar hiçbir şeyden haberleri olmayacaktır. Kıyamet gününde ise onlar diriltilerek hesap meydanına çağırılacaktır. Oysa, şayet onlar kabirde hesap görselerdi, diri olmaları gerekirdi. Diri olanların ise dirilmeleri değil, çağrılmaları söz konusu olurdu.

  Son bir şeyi daha hatırlayalım. Kıyamet bir yargılanma günüdür. Yargılanma olmadan ceza olmaz. Kabirde de yargılanma söz konusu değildir. Ayrıca bir suçun cezası bir defa verilir. Aynı bir suçtan döne döne cezalandırmak YÜCE ALLAH’IN ŞANINA YAKIŞIR MI ?

 76. selamlarımla.yanarak yok olanlar,denizde kaybolanlar,yırtıcı varlıklarla parçalanıp yok olanlar,vs vs,kabir azabı nasıl olacak.kabir azabı ile ilgili ayetler varmiki ?rahmeti sonsuz olan rabbimiz bizleri rahmetinin sonsuzlugundan bahsetmiyor mu? böyle safsataları inanmak islamı anlamamaktır.aldatan alçak aldananda ahmaktır,mü*min alçak ve ahmak olamaz.

 77. Selam Arkadaşlar,
  Birde olayın farklı bir boyutu var aslında şöyleki;
  Domates’te arı kovanında daha bilmem nelerde “Allah” yazıyor’a kapılanları ele almak lazım.
  Peki allah´in domatesin icine ismini yazarak kendini ispata calismasina ne geregi vardi ki?
  Buna gerek var mi?
  Yeterince anlasilir kitap göndermemis mi?

  Insanlarin, inanclarina nesnel kanitlar aramasi, aslinda kendilerinin de ikna olmadiklari anlamina gelir.
  Isik oyunlarinda, agac gövdesindeki damarlarda, kecinin sirtindaki beneklerde, blutlarin girdigi garip sekillerde sürekli dinsel isaretler aramak, acinacak bir durum olsa gerek.

  Su an; ya o yazilar, isaretler dogruysa diyen sesleri duyar gibiyim:-)

  Kendim inancli bir insan varsayarak su yaniti verirdim.
  “Be muhteremler, gözünüzü acin, kendinize bakin, dünyaya bakin. Tanrinin verligi isin bir de ispat mi ararsiniz?:-)”

  Ama bunu bile söyleyemiyor bir cogu.
  O sekillerin pesinde kosturup duruyorlar.
  Neneleriniz hic kahve fali bakmadilar mi-)
  saygilar

 78. öncelikle tüm din kardeşlarimin 3 aylarını kutlar hayırlara vesile olmasını dilerim bende sizler gibi bu videoyu ilk izlediğimde gerçekten çok etkilendim ve hemen tüm arkadaş çevreme haber verdim onlarında izlemesini sağlama için…

  ŞİMDİ.. ali bey sitenizdeki bütün haberleri okudum vede benim için görüşler çok önemli olan din kardeşleriminde yazılarını okudum. siz kabir azabının olmadığını vede bunlara neye dayanarak bilmiyorum hurafe diyerek arkanızdan yüzlece günahsız insanı çekerek aklınız sıra Kuran-ı kerimde Allahımızın üzerinde durarak anlattığı bir konu hakkında yorum yapıp hatta yalanlıyorsunuz.
  NEdiyeyim Allah affetsin aslında sizin gibi insanlarla konuşmak bile bana yakışmaz ama benim tek amacım burdaki inandırdığınız insanlara birkaç şeyler söylemek kardeşlerim bu resimler belki sahte,veya montaj olabilir ama sakına bu ALİ BEYE İNANARAK ALLAHIMIZIN KURANDA ÜZERİNDE DURARAK ANLATTIĞI KABİR AZABI HAKKINDAKİ AYETLERİ YALANLAMAYIM ALLAH MUHAFAZA DİNDEN ÇIKARSINIZ ASLINA BAKARSANIZ O ŞAHIS ALAHA DA İNANMIYOR AMA BUNU SİZE DİREK YAZAMADIĞI İÇİN ÖMRÜNÜN TAMAMINI BUTÜR ARAŞTIRMALAR YAPARAK GEÇİRİYORDUR HATTA BELKİ BU RESİMLERİDE İK ORTAYA ÇIKARANDA ODUR…(NEDEN OLMASIN DİMİ)… NEYSE BEN KONUYU FAZLA UZATMIYORUM SİZLER İÇİNDE ALLAH KORKUSU OLAN İNSANLARSINIZ BUTÜR İNSANLARIN ZEKA OYUNLARINA YENİK DÜŞMEYİN ALLAH HEPİNİZDEN RAZI OLSUN KARDEŞİNİZ ŞERİATÇI…….

  SAYGILARIMLA………….

 79. Selam…

  Ayetlere bakan Bekir kardeşim buyrun size ayetler, bu ayetlere de bir bakıverin – belki size hiç okutmadı iseler… Bakın, inceleyin, karşılaştırın ve görün kabir de azap var mıymış? Size, sağından solundan eğip bükülerek okutulan ayetlerle sınırlı değil Kur’an.. Eğseler de o cüppeliler, bükseler de o sarıklılar, cenneti kendilerinin sansalar da o ak sakallılar, iş onların sandığı gibi değil, cennet elif be’yi öğretmek ile insanları oyalayarak kazanılacak kadar ucuz değil…

  Neyse lafı uzatmadan başlayayım..

  Aşağıdakı kısım şu siteden “http://71319.blogcu.com/kabir-azabi-yoktur_3695651.html” alıntıdır :::

  KABİR AZABI YOKTUR

  Kur’an’da 250 den fazla ayette azaptan bahsedilir. Hepsinde de ahiretteki ve dünyadaki azap söz konusudur. Kabir azabı ile ilgili bir tek ayet yoktur.

  *** Hasılı, o küfredenlere dünyada ve ahirette şiddetli bir azap ile azap edeceğim; hem onlara yardımcılardan eser yoktur. ( 3/56 ) ***

  *** Fakat onlar, Allah’a verdikleri sözü ve kendi yeminleri birkaç paraya satanlar, işte onların ahirette hiç nasibi yoktur. Allah kıyamet günü onlarla konuşmayacak, onlara bakmayacak ve onları temize çıkarmayacak. Onların hakkı acı bir azaptır. ( 3/77) ***

  *** Ve şüphesiz, o kıyamet gelecektir. Onda hiç şüphe yoktur. Ve muhakkak, Allah kabirlerdeki kimseleri diriltilecektir. *** ( 22/7 )

  Dinimizde ve Kur’an’da yeri olmayan bazı konular yalnızca Peygamber’imize dayandırılan ve gerçekle ilgisi olmayan sözlerle – ki onlara bilindiği gibi hadis deniyor – dini literatürde yer almış ve ne yazık ki gerçek olup olmadığı araştırılmadan geniş kabul görmüştür.

  Bunlardan bazıları;

  Kıyamet alametleri

  Peygamber’imizin – haşa – miraçta Allah’la görüşüp 5 vakit namaz için pazarlık etmesi

  Ve, kabir azabı gibi

  Kur’an iyice ve dikkatlice incelendiğinde görülür ki; insan ölür, bedeni ceset olarak toprakta çürür. Cesetten ayrılan ruh ancak kıyamette tekrar bedene döner. Melekler ve ruhlar bizim bilmediğimiz ve erişemeyeceğimiz farklı bir boyutta ve alemdedirler.

  Kur’an’da ruhun kabirde bedene döndüğüne ve sonuçta burada bir azap gördüğüne dair hiçbir bilgi ve işaret yoktur.

  Peki nasıl oluyor da, Kur’an’da olmayan ve gerçek olmayan ; Kur’an dışında, Kur’an’a aykırı hiçbir söz söylemeyecek ve bilgi veremeyecek sevgili Peygamber’imize dayandırılan bir kabir azabı edebiyatı oluşturulıyor ?

  Kur’an hükümlerine devam edelim:

  *** Gözleri düşkün, düşkün kabirlerinden çıkarlar, sanki zıplayan çekirgeler gibi. Çağırana koşarak der ki kafirler, ‘ bu pek zorlu bir gündür ‘ *** ( 54/7,8 )

  *** Vah bize bu ceza günüdür ! dediler. *** ( 37/20 )

  Şayet kabir azabı olsaydı kıyamet günü hesap için toplanan suçlular ‘’ Vah bize bu ceza günüdür ‘’ demezlerdi. Çünkü şiddetli bir ceza görmüş olanlar, bu cezaya ara verildiğinde sevinerek, ‘’ Nihayet cezamız bitti ‘’ derlerdi.

  *** O günkü saat gelir, kıyamet kopar, suçlular bir saatten fazla ( kabirde ) durmadıklarına yemin ederler. Daha önce de böyle çevriliyorlardı. Kendilerine ilim ve iman verilenler derler ki, Allah’ın kitabınca dirilme gününe kadar durdunuz. İşte bu dirilme günüdür. Ancak siz bilmezler güruhu idiniz ! *** ( 30/55,56 )

  Ayetlerden de anlaşıldığı üzere suçlular, kabirde bir saatten fazla kalmadıklarına yemin etmektedirler. Bu onların kabirde azap görmediklerini göstermektedir. Şayet bunlar kabirde ceza görmüş olsalardı, bunu hem dile getirirlerdi, hem de zamanın bu kadar kısa olduğunu yeminle iddia etmezlerdi. Çünkü sıkıntılı zamanlar insana daha uzun gelir ve sıkıntı bittiğinde insan bunu beyan ederek rahatlar.

  Bundan da anlaşılıyor ki kabirde olanlar, kıyamet gününe kadar uyuyorlar ve ancak kıyamet gününde uyandırılıyorlar.

  *** Sura üflendi. İşte onlar kabirlerinden Rabblerine koşuyorlar. Dediler ki ‘ Vah bize , uykuya bırakıldığımız yerden bizi kim diriltip kaldırdı ? İşte Rahman’ın vadettiği şey budur. Gönderilen peygamberler doğru söylemiş. *** ( 36/51,52 )

  Ayetten de anlaşılacağı üzere sura üflendikten sonra insanlar uyandırılıyor ve bu insanlar karşılaştıkları durumu sorguluyorlar. Bu da gösteriyor ki, o insanlar öldükten sonra ancak kıyamet gününde diriltiliyorlar.

  *** Ve saat mutlaka gelecektir, onda şüphe yoktur. Ve Allah kabirde olanları diriltecektir. *** ( 22/7 )

  Evet, kabirlerde ölü olarak yatan insanların, ta kıyamet gününe kadar hiçbir şeyden haberleri olmayacaktır. Kıyamet gününde ise onlar diriltilerek hesap meydanına çağırılacaktır. Oysa, şayet onlar kabirde hesap görselerdi, diri olmaları gerekirdi. Diri olanların ise dirilmeleri değil, çağrılmaları söz konusu olurdu.

  Son bir şeyi daha hatırlayalım. Kıyamet bir yargılanma günüdür. Yargılanma olmadan ceza olmaz. Kabirde de yargılanma söz konusu değildir. Ayrıca bir suçun cezası bir defa verilir. Aynı bir suçtan döne döne cezalandırmak YÜCE ALLAH’IN ŞANINA YAKIŞIR MI ?

 80. Selam;

  Aşağıdaki yazıyı dikkatlice okuyup, Kuran çevirilerinden iyice tetkik edip, bilgisine güvendiğiniz kişilerle tartışmanızı öneririm.

  Muhabbetlerimle…

  KABİR AZABI

  Kur’an’da 250 den fazla ayette azaptan bahsedilir. Hepsinde de ahiretteki ve dünyadaki azap söz konusudur. Kabir azabı ile ilgili bir tek ayet yoktur.
  *** Hasılı, o küfredenlere dünyada ve ahirette şiddetli bir azap ile azap edeceğim; hem onlara yardımcılardan eser yoktur. ( 3/56 ) ***
  *** Fakat onlar, Allah’a verdikleri sözü ve kendi yeminleri birkaç paraya satanlar, işte onların ahirette hiç nasibi yoktur. Allah kıyamet günü onlarla konuşmayacak, onlara bakmayacak ve onları temize çıkarmayacak. Onların hakkı acı bir azaptır. ( 3/77)
  *** Ve şüphesiz, o kıyamet gelecektir. Onda hiç şüphe yoktur. Ve muhakkak, Allah kabirlerdeki kimseleri diriltilecektir. *** ( 22/7 )

  Dinimizde ve Kur’an’da yeri olmayan bazı konular yalnızca Peygamber’imize dayandırılan ve gerçekle ilgisi olmayan sözlerle – ki onlara bilindiği gibi hadis deniyor – dini literatürde yer almış ve ne yazık ki gerçek olup olmadığı araştırılmadan geniş kabul görmüştür.
  Bunlardan bazıları;
  **Kıyamet alametleri
  **Peygamber’imizin – haşa – miraçta Allah’la görüşüp 5 vakit namaz için pazarlık etmesi
  **Ve, kabir azabı gibi

  Kur’an iyice ve dikkatlice incelendiğinde görülür ki; insan ölür, bedeni ceset olarak toprakta çürür. Cesetten ayrılan ruh ancak kıyamette tekrar bedene döner. Melekler ve ruhlar bizim bilmediğimiz ve erişemeyeceğimiz farklı bir boyutta ve alemdedirler.
  Kur’an’da ruhun kabirde bedene döndüğüne ve sonuçta burada bir azap gördüğüne dair hiçbir bilgi ve işaret yoktur.
  Peki nasıl oluyor da, Kur’an’da olmayan ve gerçek olmayan ; Kur’an dışında, Kur’an’a aykırı hiçbir söz söylemeyecek ve bilgi veremeyecek sevgili Peygamber’imize dayandırılan bir kabir azabı edebiyatı oluşturulıyor ?

  Kur’an hükümlerine devam edelim:
  *** Gözleri düşkün, düşkün kabirlerinden çıkarlar, sanki zıplayan çekirgeler gibi. Çağırana koşarak der ki kafirler, ‘ bu pek zorlu bir gündür ‘ *** ( 54/7, 8 )
  *** Vah bize bu ceza günüdür ! dediler. *** ( 37/20 )

  Şayet kabir azabı olsaydı kıyamet günü hesap için toplanan suçlular ‘’ Vah bize bu ceza günüdür ‘’ demezlerdi. Çünkü şiddetli bir ceza görmüş olanlar, bu cezaya ara verildiğinde sevinerek, ‘’ Nihayet cezamız bitti ‘’ derlerdi.
  *** O günkü saat gelir, kıyamet kopar, suçlular bir saatten fazla ( kabirde ) durmadıklarına yemin ederler. Daha önce de böyle çevriliyorlardı. Kendilerine ilim ve iman verilenler derler ki, Allah’ın kitabınca dirilme gününe kadar durdunuz. İşte bu dirilme günüdür. Ancak siz bilmezler güruhu idiniz ! *** ( 30/55, 56 )

  Ayetlerden de anlaşıldığı üzere suçlular, kabirde bir saatten fazla kalmadıklarına yemin etmektedirler. Bu onların kabirde azap görmediklerini göstermektedir. Şayet bunlar kabirde ceza görmüş olsalardı, bunu hem dile getirirlerdi, hem de zamanın bu kadar kısa olduğunu yeminle iddia etmezlerdi. Çünkü sıkıntılı zamanlar insana daha uzun gelir ve sıkıntı bittiğinde insan bunu beyan ederek rahatlar.
  Bundan da anlaşılıyor ki kabirde olanlar, kıyamet gününe kadar uyuyorlar ve ancak kıyamet gününde uyandırılıyorlar.
  *** Sura üflendi. İşte onlar kabirlerinden Rabblerine koşuyorlar. Dediler ki ‘ Vah bize , uykuya bırakıldığımız yerden bizi kim diriltip kaldırdı ? İşte Rahman’ın vaad ettiği şey budur. Gönderilen peygamberler doğru söylemiş. *** ( 36/51, 52 )

  Ayetten de anlaşılacağı üzere sura üflendikten sonra insanlar uyandırılıyor ve bu insanlar karşılaştıkları durumu sorguluyorlar. Bu da gösteriyor ki, o insanlar öldükten sonra ancak kıyamet gününde diriltiliyorlar.
  *** Ve saat mutlaka gelecektir, onda şüphe yoktur. Ve Allah kabirde olanları diriltecektir. *** ( 22/7 )

  Evet, kabirlerde ölü olarak yatan insanların, ta kıyamet gününe kadar hiçbir şeyden haberleri olmayacaktır. Kıyamet gününde ise onlar diriltilerek hesap meydanına çağırılacaktır. Oysa, şayet onlar kabirde hesap görselerdi, diri olmaları gerekirdi. Diri olanların ise dirilmeleri değil, çağrılmaları söz konusu olurdu.

  Son bir şeyi daha hatırlayalım. Kıyamet bir yargılanma günüdür. Yargılanma olmadan ceza olmaz. Kabirde de yargılanma söz konusu değildir. Ayrıca bir suçun cezası bir defa verilir. Aynı bir suçtan döne döne cezalandırmak YÜCE ALLAH’IN ŞANINA YAKIŞIR MI ?

 81. kabir azabı çekmemek için ahirette cehennem yüzü görmemek için peygamber efendimiz (s.a.s) i örnek almamız gerekiyor.Aksini yaptığımız taktirde neler olacağını neler yaşıyacağımızı az çok tahmin edebiliyoruz ve bunları bildiğimiz halde biz ler hiçbir çaba sarfetmiyoruz buyüzden oturduğumuz yerden ALLAH’ın bize rahmet etmesini,merhamet etmesini bekleyemeyiz öyle deil mi?…

 82. kur’an-ı kerimde yazmayan hiçbirşeye inanmamak gerekir. zaten müslümanlıkla bunu gerektirir. biz yalanlara değil delillere bakarız. bizim kitabımız kuran’da kabir azabıda yazıyo. unutulmasın lütfen biz yanlıZ ALLAH’U TEALAYA inanırız…hurafelerle ancak kendilerini kandırırlarr..

 83. muhterem alı bey artık cevap vermıyorsunuz bende kısmen yazmanın anlamsız olduguna ınandım ama tesadufen bu konuya bakayım dedım.sız neler yazmıssınız ınsanlar neler anlamıs ne yorumlar yapmıslar.sızın bu haberden bu yorumlardan sonra şokta olmanızgerekır dıye dusunuyorum. resımlerle orneklerle kanıtlarla ıspatlamıs oldugunuz bırkac basıt konuyu bıle ınsanların nasıl anladıkları nelere yorduklarını ınanın bıraz tebessum bırazda kızgınlıkla okudum .şımdı sız hala kuranı(oda mealınden yanı baskalarının cevırısınden )okuyup anlayıp ona gore amel edebılecegımızı savunuyormuzunuz ?bunu cok merak edıyorum.ıslamın neden peygamber tarafından bızzat yaşanarak ve hıc sorguya suale gerek kalmaksızın ınsanlıga aktarıldıgını peygamber yasantısının sozlerının cıkartıldıgında ınsanların anlamasına bırakıldıgında nasıl bır hal alıcagını bılmem ıdrak ettınızmı sadece bu yazı ve yorumlar bence yeterlı .bu yorumumu kım bılır okuyanlar nasıl anlıyıcak sımdıden guluyorum bıle .herneyse sız benı cok ıyı anladınız selam ve dua ıle

 84. yorumdan sonra gerı donup bıdaha yorumlara baktım mesela su yorum (duygu:
  gerçekten bende çok etkilendim bu resimlerden yazılardan ben allahın olduğuna inanıyorsam onlarında doğru olduğuna inanıyorum ve ölüm bizler için olduğunuda biliyorum böyle bir sayfa yaptığınız için tşk ederim allah günahlarımızı affetsin

  9 Mayıs 2008, 1:51 pm
  sızce bu kardesımız bu konudan ne anlamıs)))))))))))))) alı bey kardesım mesela bu kardesıme bı kac ayetın mealını verelım nasıl anladıgını rabbının ona burda nedemek ıstedıgını bı soralım bıze yorumlasın bakalım 1.5 mılyarla 10 unun katları neymıs ıyıce anlayalım))))))))))))))) selamlar hurmetler okadar ılgınc yorumlar varkı gulmuyom şoktayım))))))))))))

 85. alı bey kardesım halen dahada bukadar ıbrete ragmen kuranı kendınız yorumlamaya kalkıyorsunuz(kendınızle kalmıyor herkesın yorumlayabılecegınıde ıddıa edıyorsunuz) ve dıyorsunuzkı(admin:
  Selam;

  Aşağıdaki yazıyı dikkatlice okuyup, Kuran çevirilerinden iyice tetkik edip, bilgisine güvendiğiniz kişilerle tartışmanızı öneririm.

  Muhabbetlerimle…

  KABİR AZABI

  Kur’an’da 250 den fazla ayette azaptan bahsedilir. Hepsinde de ahiretteki ve dünyadaki azap söz konusudur. Kabir azabı ile ilgili bir tek ayet yoktur.

  bılgısıne guvendıgınız kısıler derken ?yanı herkes bılgılı degılmı?ap acık olan kuranı neden bılgısıne guvenen bırılerıyle tartısalım ?yada kımler sıze gore bılgılı ? hatta baskalarıyla bılgılı kısılerle derken sızde baskalarının gorusune ıhtıyac olduguna ısaret etmıyormusunuz?bu hurafelere acık oldugunu gostermıyomu sanıyosunuz?dıkkat edersenız sızın celıskılerınızı anlamak ılım bıle gerektırmıyo … devam edelım yıne sızın yazınızdan

  *Son bir şeyi daha hatırlayalım. Kıyamet bir yargılanma günüdür. Yargılanma olmadan ceza olmaz. Kabirde de yargılanma söz konusu değildir. Ayrıca bir suçun cezası bir defa verilir. Aynı bir suçtan döne döne cezalandırmak YÜCE ALLAH’IN ŞANINA YAKIŞIR MI ?

  2 Ağustos 2008, 8:44 pm
  ben kabır azabı vardır veya yoktur bıse dıyemem ılmım yok ama sıze şunu sorayım.sızın kuranı kerımınıze gore bır sucun cezası bır kere verılır aynı suctan done done cezalandırmak olmaz dıye yazıyomu?oysa kuranda rabbımız (Ayetlerimize karşı inkara sapanları şüphesiz ateşe sokacağız. Derileri yanıp döküldükçe, azabı tatmaları için onları başka derilerle değiştireceğiz. Gerçekten, Allah, güçlü ve üstün olandır, hüküm ve hikmet sahibidir. nısa 56.)
  (buda aynı suctan dolayı tekrar tekrar cezalandırmak manasına gelmıyomu?yada sıze gore aynı suctan tekrar cezaladırmak ne? sadece kabır azabımı aynı suctan ıkıncı kez cezalandırmak oluyo?guya kabır azabının yok oldugunu kanıtlıyosun ve bır sucun cezası bır defa verılır dıyosun aklınca sonrada yuce allahın şanına yakısırmı dıyosun verdıgım ayetı kendı yorumunu goz onune getırerek bı oku bakalım.döne döne cezalandırma varmı yokmu yanan derılın yenısıyle degıstırılmesı herseferınde boyle olması bır suca kac ceza vermek oluyo bı anlat bakalım ve allaha nasıl ıftıra ettıgını sonunun nere olacagını bı tahmın et bakalım.bana eger hala ısrar edıyosan bıseyden emın olucam ve asla yazmıyıcam zıra cahıllere verılecek en guzel cevap susmaktır…

 86. Hayat,
  tam olarak hangi ayet/lerde kabir azabi yaziyor??
  Beni aydinlatirmisin ltf. Bulamadimda

  Selamlar

  Filiz

 87. filiz hanım sadece işinize gelen yorumlara bakmayın belkı hayat sıze ornek veremeyecektır ama onun yerıne ben sıze cevap vereyım sız aramaya devam edın ölünce bulur anlarsınız)))))))))))))varmı yokmu sonrada bıze maıl atarsınız

 88. mustafa bey bu konuyla bu sekil de dalga gecmenize hic bir sey demiorum
  ben normal bir soru sordum o soruya da bir ayetle bana kolayca bir cevap verilebilir
  sizin düsüncelerinizi cok okudum burda, sizden gelen birseye zaten aldirmiyorum
  cevap vericekseniz dedim gibi ayetle cevap verin
  veremicekseniz düsüncelerinizi kendinize saklayin

  selamlar

  Filiz

 89. fılız hanım inanın sıze ayetlerle cevap verırdım ama sızın maksadınız cevap almak degıl soru sormak zıra okadar soru sordumkı kımse bıtane cevap vermedı bu yuzden artık yazmıyodumda ama sıze ornek vereyım googleye kabır azabı hakkında ayetler yazın yuzlerce ornek verecek sıteler bulursunuz yeterkı maksadınız ınanmak olsun ama sızler ınanmak degıl ınanmamayı dustur edındıgınız ıcın verılen cevaplar gereksız oluyo ayrıca dalga gecmedım orda ınce bı espırı vardı anlamanızı beklemem hataymıs demek ) hayat cevap veremez ölümce anlarsınız demeye calıstım ordakı hayattan kastım hayat hanım degıldı hayatımızın ta kendısıydı sıze ancak ölümün bazı gerçeklerı anlatacagına vurgu yapmak ıstedım ama sız maıl gonderırsınız e takılmıssınız . anlayana sıvrı sınek saz hurmetler selamlar hayırlı ramazanlar

 90. ayrıca sıtedekı her mustafa ısımlı yorum bana aıt degıl ben mantıksız bışe yazmadım yazmamda ınsallah ıstersenız edıtorden (sonluyum@hotmail.com) maıl adreslı kac yorum var ogrene bılırsınız sadece bır malıle baska adres verdım oda sıstem hata verıyodu maıl adesını degıserek hatayı gıderdım okadar hayatımda yalanda yok yalana yerde yok allahın ıznıyle ama her mustafa ısımlı yazı bana aıt degıl ben normalde sadece alı beye yazıyorum sadece sıze cevap verdım oda vermez olaydım şu yazıyı ozellıkle sıze gonderıyorum edıtor abı lutfen yayınlarmısın saygılar hurmetler selamlar

  http://www.cadde.eu/forum/dini-sorular/9451-elestirilerin-bir-olcusu-varmi.html sıtesınden alıntı

  Hindistan?da зok ьnlь bir ressam varmis. Herkes bu ressamin yapitlarini kusursuz kabul edecek kadar beGenirmis ve onu ?Renklerin Ustasi? anlamina gelen Ranga Geleri olarak tanisa da kisaca Ranga Guru derlermis. Onun yetistirdiGi bir ressam olan Racigi ise artik eGitimini tamamlamis ve son resmini bitirerek Ranga Guru?ya gцtьrmьs ve ondan resmini deGerlendirmesini istemis. Ranga Guru;

  Sen artik ressam sayilirsin Racagi. Artik senin resmini halk deGerlendirecek.?

  diyerek resmi sehrin en kalabalik meydanina gцtьrmesini ve meydanda en gцrьnen yere koymasini istemis. Yanina da kirmizi bir kalem koyarak halktan beGenmedikleri yerlere зarpi koymalarini rica eden bir yazi birakmasini istemis. Racigi denileni yapmis.

  Racigi birkaз gьn sonra resme bakmaya gittiGinde gцrmьs ki tьm resim зarpilardan neredeyse gцrьnmьyor. Зok ьzьlmьs tabii. EmeGini ve yьreGini koyarak yaptiGi tablo kirmizidan bir duvar sanki. Resmi alip gцtьrmьs Ranga Guru?ya ve ne kadar ьzgьn olduGunu belirtmis. Ranga Guru ьzьlmemesini ve yeni bir resim yapmasini istemis. Racigi yeniden yapmis resmi ve gene Ranga Guru?ya gцtьrmьs.

  Ranga Guru resmi tekrar sehrin en kalabalik meydanina birakmasini istemis. Ama bu defa yanina bir palet dolusu зesitli renklerde yaGli boya, birkaз firзa ile birlikte insanlardan beGenmedikleri yerleri dьzeltmesini rica eden bir yazi birakmasini istemis. Racigi denileni yapmis?

  Birkaз gьn sonra gittiGi meydanda gцrmьs ki resmine hiз dokunulmamis, firзalar da boyalar da birakildiGi gibi duruyor. Зok sevinmis ve kosarak Ranga Guru?ya gitmis ve resme dokunulmadiGini anlatmis. Ranga Guru demis ki;

  Sevgili Racigi, sen ilk resminde insanlara firsat verildiginde ne kadar acimasiz elestirebileceklerini gцrdьn. Hayatinda resim yapmamis insanlar dahi gelip senin resmini karaladi? Oysa ikinci resminde onlardan hatalarini dьzeltmelerini istedin, yapici olmalarini istedin. sunu hiз unutma sevgili Racigi, kцtь yцnde elestirmek kolaydir, yapici elestiride bulunmak ise eGitim gerektirir. ?

 91. Benim maksadim elestirmek degil, anlamak ögrenmek. 250 ayet Kabir azabi var dediniz. Baktim okudum ama ancak bu ayetler Kabir ile ilgili buldum. Okuyorum ve anlamaya calisiorum.
  Belki benim bilgim ve ESPIRI anlayisim yok sizin gibi. Ama gayret gösteriyorum ve kimseyle alay etmeden bu hassas konuyu konusmak paylasmak istiyorum.
  Evet yazdiginiz hikaye güzel anladim ne demek istedinizi.
  Insanlar ilk o resmi ne yapicaklari bilmediler rastgele dagittilar. Ama sonra bir imkan vardi buyrun fikrinizi yazin gibi.
  Ista Kuranimiz da öyledir. Biz o kitabi okumak ve anlamak icin aldik elimize, onu degistirip de insanlara yok din budur demek icin degil, yada ben sunu beyenmedim siliim atiim baska yaziim yerine.

  Kusura bakmayin Mustafa bey siz simdi benim grammatik hatalarimi da düzeltirsiniz sakanizi yaparsiniz, ben yurtdisindan ve anadilimi ve Kuranimi bir kac senedir ögreniyorum.
  Ali beye ve tüm ekipbe de tesekkür ediyorum ki böyle siteler olusturduklari icin.

  Selamlar

  Filiz

  [022.007] Kıyamet vakti de gelecektir; bunda şüphe yoktur. Ve Allah kabirlerdeki kimseleri diriltip kaldıracaktır

  [035.022] Dirilerle ölüler de bir değildir. Doğrusu Allah, dilediği kimseye işittirir. Sen, kabirlerde olanlara işittiremezsin.

  [036.051] Sura üflenince, kabirlerinden Rablerine koşarak çıkarlar.

  [050.042] O gün çığlığı gerçekten duyarlar; işte o, kabirden çıkış günüdür.

  [054.007] Gözleri düşgün düşgün kabirlerden çıkarlar, sanki çıvgın çekirgeler

  [070.043] [SY] O gün onlar kabirlerinden çıkıp sür’atle sanki bir hedefe varmak istercesine koşarlar

  [080.021] Sonra onu öldürür ve kabre koyar.
  [080.022] Sonra, dilediği zaman onu tekrar diriltir.

  [082.004] Kabirlerin içi dışa çıktığı zaman,
  [082.005] İnsanoğlu, ne yaptığını ve ne yapmadığını görür.

  [100.009]Fakat bilmiyecek mi? Deşlidiği zaman o kabirdekiler
  100.010] Ve derildiği zaman o sadırdakiler

 92. asla dılınızle yada dınızle dalga gecmıyorum artı ben 250 ayet kabır azabı vardır nerde demısım?ben asla hıcbıryerde ne kabır azabı var veya yok demedım okudugunuz o bolum alı beyın yazsızından alıntıdır ve azaptan bahseden ayetler dıyor kaldıkı benım yazım bıle degıl. gercekten arastırsaydınız kabır azabı hakkında ayet bulurdunuz eksık arstırmısınız bırdaha bakın lutfen yıne bulamasanız ozaman ben ornek verıcem soz gramer hatanız benı ılgılendırmez kımsenın kusuruyla dalga gecmem kınayelı konusmak kotu bıse degıldır .zıra sızde hayat nıklı arkadasa (Filiz Avci:
  Hayat,
  tam olarak hangi ayet/lerde kabir azabi yaziyor??
  Beni aydinlatirmisin ltf. Bulamadimda

  derken cokmu masum oldugunuzu dusunuyorsunuz? gayretınızı ve dınızı ogrenmeye calısmanıza cok sevındım allah yar ve yardımcınız olsun gercek ıslamı ogretsın ınsallah son olarak yazıyı okudum demıssınız ben sıze anadılınızı ıyıce ogrendıkten sonra bıdaha okumanızı tavsıye edıyorum bunu dalga gecmek ıcın soylemıyorum cunku orda anlatılmak ıstenenle sızın anladıgınız arasında hındıstanla turkıye kadar fark far ınsallah kuranıda boyle yorumlamıyorsunuzdur

 93. Ok Mustafa,
  tavsiyeleriniz icin tsk.
  Hayir kurani dediniz gibi yorumlamiyorum, cünki kendi basima yorumlamaya ne cesaretim var nede bilgim var. Ancak benim anladim kadar ve tekrar dan da bakarim öyle dogrumu anladim diye.
  Bizima ramizdaki dialog da belki de yanlis anlasilmalar üzeredir.
  Neyse hatam varsa özür dilerim.

  Hoscakalin

  Filiz

 94. fılız hanım bende sızın tavsıyelerınız ıcın tesekkur eder ayrıca ozur dılemenız gereken bı durum olmadıgını belırtırım ama sunu mutlaka soylemem gerektıkı yazınızda belırttıgınız uzere (kuranı yorumlamaya ne cesaretım var nede bılgım) sızın en azından ınsafınız var.ama suan sıtesınden dını goruslerını takıp ettıgınız alı bey kardesımız bılgılı bılgısız herkesın kuranı yorumlaya bılecegını hatta yorumlaması gerektıgını savunuyor ve sızde bazı sorularınızla sankı ona destek verıyormussunuz gıbı gorunuyor ıdı.eger cıdden samımıysenız bende bır musluman olarak dıyorumkı rabbım sıze gercek hıdayetı gercek kuran yolunu gostersın ve peygambere tabı olan onun ızınden ayrılmayan ve bızlere kuranı ve onun sunnetını en ıyı sekılde aktarmaya calısmıs ehlı sunnetten ayırmasın .gerısı bos lakırdı allahın rahmetı bereketı tum ınananların uzerıne olsun (bu arada kurana ınandıkları ve ona saygı duydukları ıcın kesınlıkle alı beyde benım kardesımdır yazdıklarım her ne olursa olsun uyarmak maksatlı olup bazan uslubunda ders mahıyetlı sertlıkler olmustur gıdıgı yolun karanlıgını gostermek ıcın ben bı kardes olarak en sert ve acımaszı uyarılarımı yaptım bu saatten sonra artık cıdden yazmıyıcam dua edıcek herkese kolay gelsın ramazanın bereketı tum ınananların uzerıne olsun hoscakalın

 95. Mustafa bey,

  benim destekledigim kisi Ali bey degil. Ben bu sitede yazilari okuyorum ve tabikii kafama yatio.
  Benim destegim ve tek amacim Kurani anlamak okumak ve Kurana göre yasamak.
  Ben bu tartismayi bir tek simdi sizinle degil aylem le de yasiyorum. Ama aldirmiyorum.
  Neden siz saldiriyorsunuz? Neden Ali bey veya burdakilerin coguna yanlis oldunu belirtiyorsunuz?
  Burada bir cok yazilarda, Peygamber Efendimize Iftrialar dan, yalan uydurma Hurafe ve Sünnetlerden bahsedilior.
  Bir tek Ali bey degil, dünyada bircok arastirmaci arkadaslar var. Senelerini Kurana adamis onu anlamaya calismis insanlar var.
  Nasil olurda Peygamber Efendimizi bir cani yerine koyan Sünnet ciler Efendimiz yerde yüz üstü yatan Sahabeyi tekmeler de der ona kalk ancak kafirler böyle yatar, der. Siz peki Efendimizin böyle yaptina inanirmisiniz????
  Buna benzer cok cok sey okudum ve inanin cok üzüldüm. Ki bizim örnek Peygamberimiz demekki bu sekilde davraniyor olmasina cok kisi inaniyor ve ne yapiyor??? Yok keinlikle yüz üstü yatmiyor.
  Nasil olurda Peygamber Efednimiz, Kuranda bir cok kez anlatiliyor ne kadar merhametli biri oldugu yardim sever oldugu ama Hadis kitablarinda yaziyor; üc kere gögsü acilip temizlenmis??!!! Anlamadim??!! Yani simdi efendimiz Peygamberlik mertebesinde ama yok üc kere gögsü acilip temizlensin.
  Mecasi anlamda ayet yaziyor; imamlar bunu gercek gibi gösterip Peygamberimize olur olmaz uyduruk bir sey yüklüyorlar.
  Ben bunlara nasil inanim nasil destekliim??
  Siz gercekten bunu mu destekliyorsunuz????
  Gercekten Imamlarin yazdigi hadis kitablardan herseyi Mantikli mi buluyorsunuz? Gercekten bir hadis ayeti devre disi biraktigi zaman buna OK mi diyorsunuz???
  Benim aklima yatmayan cok sey var.
  Evet ben sadece Kurani anlamadk istiyorum. Tabikii güzel Hadis ler var, Sünnetlere gelince mecburi bir sey yokki. Canim daha uzun namaz kilmak istiorsa ben bir saat de namaz kilarim illa Sünnete Sonsünnete niyet etmem mi gerekio?
  Allah kalbimizden geceni aklimizdan gecen bilmiomu??? Biz yanliz Kuran dedimizde Kafir mi oluoruz? Kötümü yapioruz???

  Siz simdi Kuran savunanlara yanliz Kuran diyenlere sert cikiyorsunuz!!! Peki yahudilere ve Hristiyanlara ne yapiyorsunuz onu da merak ediyorum!!!
  Neyse, aslinda yazmicaktim benim icin bu Diyalog bitmisti ama tutamadim kendimi.

  Dua ile

  Filiz

 96. fılız hanım son yazınız benı cıdden sasırttı oysa samımıyetıne ınanmıs ve bır musluman kardesınız olarak sıze dua etmıs konuyu kapatmıs alı beyınde kardesım oldugunu yazmıs yazımı bıtırmıstım.saldırıyorsunuz lafı cok kaba ve bır bayana asla yakısmayacak bır kelıme kaldıkı ben sıze kotu hıcbırsey yazmadım yazmamda orda sordugunuz butun sorulara cevap vermek ısterdım ama ınandırıcılıgınızı yıtırdınız fılız hanım .ınsan once kendıne durust olmalı oyun oynamamalı kımse kımseye sunnetlerı terkdıyo dıye kafır demıyor dıyende varsa cahıldır .sız varın kafanıza yatanla yetının ben bıse demıyorum allahın kımsenın kıldıgı namaza farza sunnete ıhtıyacı yoktur dıye dusunuyorum kım ne kılarsa kendıne kılıyo sanırım .sız yurttıdısnda yahudı ve hrıstıyanlardan cok etkılenmıssınız sanırım zıra onlarada akıllarına gore yorumladılar bu arada ben butun hadısler sahıhtır sahte hadıs yoktur dıye bı ıddıada da bulunmadım teessuf eder bırdaha bana yazı yazmamanızı rıca eder hayırlı ramazanlar dılerım tutanlara

 97. ayrıca yazınızdan ne anadılınızı yenı ogrenen nede kuranı yenı yenı anlamaya calısan bırı olmadıgınız kesınlıkle anlasılıyor bu yuzden durut olun oyun oynamayın dedım ayrıca alı bey bızım yanlkıs oldugumuzu belırtıyor bende onun yanlıs oldugunu yıne onun yazılarının ıcınden aldıgım ona aıt kanıtlarla curutmeye calısıyorum onun benı uyarma hakkı varda benım yokmu?acın alıbeyın hadıs kuran celıskısıne ornekler ısımlı yazısını ve ona yorum yapan arkadasın yorumunu bı okuyun kımlerın kıme neden ınandıgını alı beyınızın arka plandakı amacının ne oldugunu kımın ekmegıne yag surdugu nu sanırım anlarsınız anlamassanız zaten dıyecek hıc bısey yok gercı ben artık ınanmıyorum ve sız bana ne yazarsanız yazın cevap yazmıyıcam yınede sozumu rabbım sıze ve butun ınananlara gercek ıman nasıp etsın

 98. bencede sizin bana inanmaniz in hic bir önemi yok ALLAH bilio o yeter
  ben sabah aksam okuyorum ögreniyorum, armut toplamiyorum OK??

  Kalin saglicakla!!!!
  Filiz

 99. selamün aleyküm ben bunu demek isterimki gözle görmediğiniz hiçbirşeye inanmayın allaha olan inancınız varsa zaten ona göre hareket edersiniz ayrıca bu hurafe yalanını çıkaran herkese teşekürler.

 100. bu bir gerçektir bunabenzer bizim köydede oldu inanmayan kaybeder allah herhesi inandırsın

 101. selam,ben elif izmirden yazıyorum bu iletiyi bu saçmalık dediginiz şeyler inanın gün geli oluyo kimse saçmalık diyip geçmesin,allaha kuranı kerime inancı olmayan insana ödül vermesinimi bekliyosunuz bizi yaratan bizim rızkımızı verene nankörlüktür bu lütfen kendinize gelin…bu olanlara inanmıyosanız bile herkese ama herkese ders olsun 3 günlük hayat tabiki her canlı ölümü hakedecek…o yüzden size yaratan yüce rabbimin kıymetini bilin…herkes kib işte son sözümde ALLAHA YÜCE ALLAHA EMANET OLUN!!!!

 102. çok teşekkürler bizi aydınlattınız.aslında bu dogru birşey degil ve yalan oloyur kendimize zulmetmeyelim.kabir azabı var kurana saygı gösterilmeli ancak bu yöntem dogru degil insanları korkutmayalım yalan şeylerle ali kardeşimize tekrar teşekkürler.

 103. bu okumuş oldugumuz hikaye deyil gerçek olanlardır kimse kendini kandırıb alaya almasın.bu sınavlardan hepimiz geçecez.dilerim ALLAH,tan o sınavlardan kolay geçelim buda bizim elimizde olan birşey. bu dünyaya çalıştıgımızın yarısınıda öbür dünyaya çalışalım zor deyil bilenlerden ögrenelim bilmeyenleri öğretmeye çalışalım ALLAH,hım hepimizi korusun . AMİN.Biz örnek olalım arkadaşlar bizden küçüklere yardımcı olalım çok cahil davranan kardeşlerimiz var bildiklerinizi anlatın öğretin .herkeze saygılar

 104. bence bu olay tamamen gercek ıyı bakın çünki islem kurallarıma uymayan herkez bu sekle gırecek bence ben bı hoca olarak soyluyorum kurandada gectini bilin!

 105. KABİR AZABI HAKTIR….uykumuzu rüyalarımızı düşünelim uyku küçük ölümdür nebi şöyle buyuruyor uyku ölümün kardeşidir…uyuduğumuzda ruh bedenden ayrılıyor fakat bedene bağlı şekilde arada bir manevi bağla bağlı olarak ….biliyorsunuz rüyalarımızda farklı yerlerde geziyoruz görüyoruz rüyayı gören ruhtur beden değil mesela rüyada her şeyi hissediyoruz üzülüyoruz bazen korkuyoruz acıda çekiyorz bu uykuda oluyor ölüncede azap olunca aynı rüyalarda olduğu gibi hissedecğz KABİR AZABI GENEL İSİM ŞÖYLE SÖYLEYELİM GENELDE ÇOĞU İNSANIN KABRİ VAR YANİ BAZILARI DENİZDE DAĞDA TAŞTA KABİRSİZ OLUYOR FAKAT ÖNEMLİ OLAN ŞU AZAP İÇİN KABRE GEREK YOK ZATEN RUH HİSSEDECEK KABİR AZABI DEMEK YANİ KABİR İÇİNDE ÇEKİLEN AZAP YOKSA ALLAH ZAMANDAN MEKANDAN MÜNEZZEHTİR KİŞİLERE KABİRSİZDE OLSA AZAP VEYA MÜKAFAT VERMEYE KADİRDİR Allah cc öldükten sonra insanı başı boş mu bırakacak beden ölür ama ruh ölmez ruh zaten hissiyattır.kabir azabı haktır yok dersek hadisleri inkar ederiz Ruh ölmez beden ölür ruh ondan ayrıldığı için…Bizi diriltip mahşere toplayacak Allah günahı çok olanlarada kabirde azap etmeye kadirdir.insan dünyada da acı çekiyor ruhu olduğu için bedene sirayet ediyor.kabirde ruh azap görecek ahirette yine ruh ve beden ikilisi azabı tadacak…RABBİM KORUSUN

 106. ALLAHCC BU DÜNYADA DERT SIKINTI BELA VERİR GÜNAHLARA KEFARET OLSUN DİYE..GÜNAH İŞLEMEMEYE DİKKAT EDENLERİNDE MAKAMINI YÜKSELTMEK İÇİN…DÜNYADA DÖKÜLMEZSE KABİR AZABI EDER Kİ CEHENNEMDE YANMASIN ORADA HESABI ÇETİN OLMASIN DİYE EEEEE ORADA DA DÖKÜLMEZSE ONU CEHENNEM PAKLAR…BAZI ARKADAŞLAR ŞÖYLE SÖYLÜYORLAR 1000 SENE ÖNCE ÖLMÜŞ BİR İNSANA AZAP BAŞLADI DİYELİM OLUYOR YENİ ÖLEN İNSANA DA AZAP OLUYOR BU HAKSIZLIK DEĞİL Mİ?O İNSAN BİN SENEDİR ÇEKİYOR ÖTEKİ AZ ÇEKER ZATEN AHİR ZAMAN…..ŞİMDİ BİRKAÇ SORUM OLACAK;

  SORU 1_ALLAH ZAMAN İÇİNDE ZAMAN YARATMAYA KADİR DEĞİLMİDİR?
  2_BİN SENE ÖNCE ÖLMÜŞ İNSANIN HALA AZAP ÇEKTİĞİNİ NEREDEN BİLİYORSUN BELKİ ALLAH AFFETTİ?
  3_YENİ ÖLEN İNSAN KABİR AZABINDA KISA BİLE KALSA ALLAH CEHENNEMDE HAKKINI ALMAZ MI?YAHUT ZAMAN İÇİNDE ZAMAN YARATIP AZABINI UZATAMAZ MI O KİŞİYE UZUN GELEMEZ Mİ?YAHUT ŞİDDETİ 1000 YILLIK AZABA BEDEL OLAMAZ MI?
  4_ALLAH HAŞA ADALETSİZ MİDİR YARATMA GÜCÜ SINIRLI MIDIR?
  5_ALLAH HERŞEYE GÜCÜ YETEN DEĞİL MİDİR?HAŞA

  KISACASI BEDENİMİZE İĞNE BATINCA ACI HİSSEDİYORUZ BUNU NE HİSSEDİYOR.. ruh!!!AZABI ÇEKECEK OLAN RUHTUR SADECE BEDENE ZAHİREN ZARAR GELEBİLİR KABİRDE DİRİLİŞ DÜNYADAKİ DİRİLİŞ HALİ GİBİ DEĞİLDİR KABİR HAYATI FARKLI BİR ALEMDİR

 107. arkadaşlar gerçekten güzel paylaşımlarda bulunmuşsunuz ama kabirde azap varmı yokmu ne önemi var zaten kıyametten sonra ya sonsuz bir azap yada sonsuz bir mutluluk var. bence insanlarda iman zayıflığı var yani hala mucize bekliyorlar imanlarının artması için. mucize imanı artırmaz. iman insanın kalbine bir şekilde yerleşir. ya okumayla bilgiyle yada allah tarafından bir lütufla. tabi o lütufa mazhar olabilmek için yapmak gerekenlaer vardır. salih amel işlemek gibi. burda benim aklıma takılan bişi oldu arkadaşlardan bazıları sünnete yani bu hadislerin bu günümüze kadar gelmesinde vesile olmuş insanları suçlayıcı cümleler koymuşlar. bence buhari müslim tirmizi gibi bu hadislerin toplanmasında emeği geçen insanları bir araştırsınlar. bu insanlar ne için emek vermiş neler yapmış ne kadar güvenilir insanlarmı bi okusunlar. kararlarını kulaktan dolma bilgilerle vermesinler. şu anki yetişen nesil öyle bir ortamda yetişiyorlarki babalarına bile güvenmiyorlar. tabi bu onların sucu değil. insanlar iman ve kur an dan uzaklaşırlarsa olacağı bu. demek istedigim. hadisleri toplamak ve allah rızasına muvaffak olmak için ömürlerini bu yolda geçirmiş insanlara güvenmicezde kime gvenecez. selam ve du ile

 108. hurafe hurafe dıosun ama bu senın yaptıgın nedır insanların kafasını karıştırıp kufre gırmesıne sebeb oluyosun

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: