Dine iftira eden vebal altındadır

Gazete Vatan sitesinden alıntıdır.

SORU: Çalıştığım iş yerinde arkadaşlardan biri tuvaletten çıktıktan sonra adımlarını sayarak yürümeye başladı. Kendisine ne yaptığını sorduğumda, “Tuvaletten sonra abdest almak için kırk adım atmak gerekir. Yoksa abdest olmaz” dedi. Sizin bu konudaki yorumunuz nedir? (Mahmut Barın)

CEVAP: O arkadaşınız ve onun gibi ham sofular dini anlamsız şekillere dökmüşler. Bu yazdığınız cehaleti ben ilk defa işitiyorum. Ne Kur’ân’da, ne hadiste, ne de fıkıh kitaplarında böyle bir şey var. Demek kırk adım ha! Neden 39 değil, 41 değil de 40 adım? Acaba bu da bir sır mı? Bu tür saçmalıklara gülüyorum. Dinimizi böyle basit şekillere döküp gülünç duruma düşürenler vebal altındadır. Çünkü yaptıkları şey iftiradır, dine iftira edenler de Kur’ân’ın açık ifadesine göre iflah olmaz.

İnsanların uydurması

SORU: Peygamberimizden mucize istendiği halde, o sadece “Ben bir uyarıcıyım” diyor. Bazı kitaplarda Peygamberimizin Ay’ı eliyle ikiye ayırması, parmaklarından pınarlar fışkırması, güneşi geri çevirmesi gibi mucizelerini okudum. Bu durum, Kur’ân’la karşılaştırılınca çelişki oluşturmuyor mu? (Anıl Efe)

CEVAP: Peygamberimizin, elbette bazı mucizeleri vardır ama güneşi geri çevirmesi, Ay’ın yarılması gibi Allah’ın yasalarına aykırı şeyler tamamen uydurmadır. Maalesef insanlar bu hayalleri uydurup hadis şekline getirmişler ve kitaplara sokmuşlardır. Çünkü halk gerçeklerden çok hayallerden hoşlanıyor. Ama Kur’ân’a zıt olan bu uydurmaları eleştirdiğiniz zaman tepki alıyorsunuz.

SÜLEYMAN ATEŞ

Reklamlar

5 thoughts on “Dine iftira eden vebal altındadır

Add yours

 1. Atalarımızın İslam’ını değil Kur’an-ı Kerim’in İslam’ını yaşamak vaktidir.

 2. merhabalar alı aksoy … çok guzel anlatım yapıyorsunuz… tebrik ederim allahım inş. ayaklarımızı islam üzeri sabit kılar ve gerçek muslumanların sayısını çoğaltmasını diliyoruz allahtan selamun aleykum allaha emanet olun.

 3. Selam Ayşegül hanım,

  Nezaketiniz için teşekkür ederim. “Her bilen üzerinde başka bir bilen vardır” diyor Allah… Öğrenme ve varsa bildiğim birkaç şey, paylaşma gayretindeyim.

  Umarım bir hayra dönüşür de, kurtuluşuma vesile olur…

  Ya değilse, kişinin kendi ameli ile kendi kendini beğenip böbürlenmesi, kendini kendine yeterli görmesi helaki için yeter de artar…

  Hazır konu açılmışken şunu paylaşmak isterim.

  Hz. Yusuf bir peygamber olarak onca badireler atlatmış, rüştünü ortaya koymuş ama, ailesini karşısına alıp ta küçükken gördüğü rüya hak çıkınca şöyle dua ediyor:

  “Ey Rabbim! Mülkten bana (nasibimi) verdin ve bana (rüyada görülen) olayların yorumunu da öğrettin. Ey gökleri ve yeri yaratan! Sen dünyada da ahirette de benim sahibimsin. Beni müslüman olarak öldür ve beni sâlihler arasına kat!” (Yusuf;101)

  Ya… “…beni müslüman olarak öldür ve salihler arasına kat”

  Artık kim kendini beğenebilir / kendini kendine yeterli görebilir?

  Tekrar teşekkür eder, saygılar sunarım…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: