Din hükümleri ancak vahiyle sabit olanlardır

Gazete Vatan sitesinden alıntıdır.

Peygamber, nübüvveti yanında aynı zamanda bir komutan, bir devlet başkanıydı. Savaşlarda ve günlük olaylarda o zamanın şartlarına uygun hükümler verirdi. Şimdi bu hükümleri, şartlarından koparıp bugüne taşımak doğru olmaz. Peygamber zamanındaki savaş şartları ve taktikleri başkaydı, bugün başkadır. Kılıç, yay ve ok savaşlarının yöntemlerini atom savaşlarına uygularsanız sonuç alamazsınız. Peygamber’in devlet başkanı ve komutan olarak o günün şartlarına göre verdiği hükümler o zaman için uyulması gereken hükümlerdi. Komutana itaat olmazsa hiçbir sonuç alınamaz. Peygamberimizin o şartlar içindeki emirleri, Kur’ân hükümleri gibi ebedi haram ve helal hükümleri değildir. Çünkü ebedi din hükümleri ancak vahiyle sabit olan hükümlerdir. Hz. Peygamber’in, Kur’ân’ın ruhuna uygun olarak verdiği hükümlerin bizzat kendisine değil, ruhuna bakılır. Peygamber’in o hükümleri vermekteki amacı ne idi? Şimdi o amaca ulaşmak için ne yapmak gerekir? Peygamber’in sözlerinin motamot sözleri değil, amaçları ümmete yol gösterir. Ümmetin bu amaçlar doğrultusunda hareket etmesi gerekir.

NOT: Okurum Zeynep Caner’in sorusuna verdiğim bu cevabı aynı zamanda kendisine e-mail ile de gönderdim. Çünkü bunu rica etmişti. Ancak bu cevabımla yetinmeyen Zeynep Caner yine ayrıntının peşine düşme ihtiyacını hissetmiş, soruyor: “Hocam bu açıklamanıza karşılık bir şey daha soracağım. “Hz. Peygamber’in, kendisine gelen vahiylerle insanlara güzel şeyleri helal kıldığı, çirkin şeyleri de yasakladığı vurgulanmaktadır” diyorsunuz. Kendisine gelen vahiy sadece Kur’ân’dır değil mi? Peygamberimiz’e Kur’ân’da yazmayan vahiyler de gelmiş midir? Peygamberimiz Kur’ân’da yazmayan vahiylerle haram ve helal kılmış olabilir mi? Ben buna inanmıyorum ama sizin açıklamanızla da durumu aydınlatmak istiyorum.”

Bu tür soruların ardı arkası kesilmez. Din kolaydır ama insan aklıyla din yapmaya kalkarsa dini içinden çıkılmaz hale getirir.

SÜLEYMAN ATEŞ

Reklamlar

2 thoughts on “Din hükümleri ancak vahiyle sabit olanlardır

Add yours

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: