Diyanet’e gelen ilginç sorular…

Diyanet İşleri Başkanlığı’na yöneltilen sorular arasında aldatma, kıskançlık ve boşanma konuları başı çekiyor…

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı İzzet Er, Aile İrşat ve Rehberlik Büroları’na en çok “kocam beni aldattı ne yapayım”, “ailem ve çevrem dini nikahım olduğunu bilmiyor biz evli sayılır mıyız”, “doğum kontrol hapı dinen uygun mu”, “çocuğumun farklı cinsel tercihleri var ne yapmalıyım”, “çok sevdiğim için eşimi kıskanıyorum, bu durum sorun yaratabiliyor ne yapmalıyım” “boş ol kelimesinin dini bir dayanağı var mı” sorularının yöneltildiğini söyledi.


İzzet Er 21 ilde bulunan Aile İrşat ve Rehberlik Büroları’na yüzde 88’i bayan olmak üzere her ay çok sayıda soru yöneltildiğini açıkladı. Bu sorulara istenen cevabın sadece dini boyutlu olduğunu kaydeden
Er, farklı sorunları olan kişilerin emniyete ya da psikoloğa yönlendirdiklerini anlattı.

Bürolara her ay ulaşan soruların niteliklerinin değiştiğini belirten Er,[private] kırsal kesimlerden en çok, “boş ol” kelimesinin dini dayanağını bulunup bulunmadığının sorulduğunu, kıskançlık, aldatma, intihar, kürtaj, cinsel sorunlara yönelik soruların sayısının da yüksek olduğunu bildirdi.

FARKLI CİNSEL TERCİHİ BULUNAN ÇOCUKLARIN AİLELERİ DE BAŞVURUYOR

Er, farklı cinsel tercihi bulunan çocukların ailelerinin de bu bürolara başvurduğuna işaret ederek, “‘Kocam beni aldattı ne yapayım’, ‘çocuğumun farklı cinsel tercihleri var ne yapmalıyım’, ‘başka çocuğun evliliğimizde sorun yaratacağını düşünüyorum, ama hamileyim ne yapayım’, ‘sadece dini nikahla yaşayabilir miyim’, ‘ailem ve çevrem dini nikahım olduğunu bilmiyor biz evli sayılır mıyız’, ‘boşandığım eşimle yeniden evlenebilir miyim’, ‘eşim alkol ve kumar bağımlısı ne yapmalıyım’, ‘aile içi sözlü ve fiziksel şiddete maruz kalıyorum ne yapmalıyım’, ‘eşimin fiziksel ve ruhsal sorunu var, ona nasıl davranmalıyım’, ‘doğum kontrol hapı dinen uygun mu’, ‘eşimi çok sevdiğim için onu kıskanıyorum bu durum sorun yaratabiliyor ne yapmalıyım’ diye bize soruyorlar. Biz de olayın dini boyutuyla cevap veriyoruz” dedi.


EN ÇOK SORU KAYSERİ’DEN

Aile İrşat ve Rehberlik Büroları’na ocak ayı içinde başvuran vatandaşların eğitim durumları, yaş düzeyleri, medeni halleri, illere göre soru sayısı dağılımı, soru türüne göre dağılım şöyle:


“-Eğitim durumu: Yüzde 43 ilkokul, yüzde 25 ortaöğretim, yüzde 17 üniversite, yüzde 7 okuma yazma bilmiyor, yüzde 8 bilgi yok.

-Yaş düzeyi: 16 ve altı yüzde 2, 17-24 yüzde 19, 25-40 yüzde 50, 41-60 yüzde 22, 60 ve üzeri yüzde 2, kayıp veri yüzde 5.

-Medeni hali: yüzde 81 evli, yüzde 7 bekar, yüzde 2 dul, yüzde 10 kayıp veri.

-İllere göre: Kayseri yüzde 21, Kastamonu yüzde 19, Şanlıurfa yüzde 12, Erzurum yüzde 12, Diyarbakır yüzde 10, Eskişehir yüzde 8, Antalya yüzde 7, Balıkesir yüzde 2, Malatya yüzde 3, Sivas yüzde 3, Konya yüzde 3.

-Soru türüne göre dağılımı: Aile içi iletişim problemleri yüzde 27, Evlilik yüzde 7, nikah yüzde 8, boşanma-talad yüzde 20, cinsel problemler yüzde 3, kürtaj-doğum kontrol yüzde 7, evlatlık-süt kardeşlik-tüp bebek yüzde 3, ticaret-alışveriş yüzde 2, töre cinayetleri yüzde 2, kadınla ilgili fıkhi meseleler yüzde 2, ibadetlerle ilgili fıkhi meseleler yüzde 5, büyü-fal-muska yüzde 2, insani ilişkiler yüzde 3, çocuk eğitimi yüzde 5, inanç esaslardıyla ilgili problemler yüzde 2, engellilerle ilgili problemler yüzde 2.”

(İnternethaber)

[/private]

Reklamlar

6 thoughts on “Diyanet’e gelen ilginç sorular…

Add yours

 1. Ne oldu sayın Diyanet !… Hadis kitapları bir insanın hayatının her evresine, mesela tuvalete nasıl girileceğine, yemeğin hangi elle yeneceğine kadar karışmış iken siz insanları neden psikologlara veya emniyete yönlendiriyorsunuz ? Yoksa siz, hadis kitaplarının bir kısmına inanıyor da diğer bir kısmına inan mıyor musunuz ? En az bir hadise bile kasten duyarsız kalır, inanmazsanız sizin mezhebinize göre “mürted” / “kafir” olacağınızı bilmiyor musunuz ?

  “Boş ol, boş ol, boş ol” şeklinde bir söz dizisi ile boşanmanın gerçekleşeceği hususu sizin uydurulmuş dininizde apaçık ortada dururken bu insanlar neden size böyle bir soru soruyor acaba ? Yoksa onlar da mı inan mıyor ?

  Nihayet, haberin en sonunda da açıkça görüldüğü üzere, halkmızın “inanç konularında” sorduğu sorular %2 civarında kalmış. Halbuki Kuran’da inanç konularına verilen önem belki %90 lar civarındadır. İşte siz böyle insanları Kuran’dan uzaklaştırır da, Kuran haricindeki şeyleri “din” olarak pazarlarsanız, insanların inanç konularına olan alakası da ancak bu kadar olur. Yoksa, insanların inanç konularına olan alakasızlığı, onların bu “iman” işini tastamam halledip, kamil bir “iman” derecesinde olmalarından mı kaynaklanıyor ? Yoksa biz, “tastamam iman ettiğimiz” için mi bu hallerdeyiz ?

  Selam ile…

 2. ramazan bayramında içki içmek ramazan gününde ,içmekle eşdeğermidir yoksa sıradan bir günden farksızmıdır.genel bir tabir vardır ramazanda içmek çok günah ama onu diyenlerin bazıları normal günde içer yanı ramazan dışında işte bayramda bu günlerdenmi.

 3. Selam;

  Ramazan gününde / ayında nelerin “özellikle” yasak olduğu Kuran’da yazılıdır. Bunlar, oruçlu iken yeme içmeden / cinsel ilişkiden uzak durmak, itikafa çekildiğimizde ise cinsel ilişkiden tümüyle uzak durmaktır.

  Ramazan da “özellikle içki içmeyin” diye bir emir yoktur. Sarhoşluk verici / aklı perdeleyici her şeyin HER ZAMAN yasak edildiğine dair bir hüküm vardır.

  Şu halde; içkinin ramazan içinde içileni / ramazan dışında içleni diye bir ayrım yoktur.

  Selam ile…

 4. bir insan çekmiş olduğu ve biriktirdiği tehlilleri öldüğü zaman kendisine gönderilmesini isteyebilir mi, lütfen cevaplayınız. murat batur

 5. Selam

  en büyük sekere hali şirk halidir kardeşim
  öyle insanlar gördük ki
  içkiliykende değilkende
  hep gerçeği haykırıyorlardı
  öylede insanlar gördükki
  ömürleri boyunca içmedikleri halde
  atalar gelenek çoğunluk dinindeydiler

  esenlikle..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: